Počet lidí nemocných cukrovkou se od roku 1980 zdvojnásobil. Chorobou, která může vést k závažným zdravotním problémům a ohrožení života, trpí podle výzkumu Harvardské univerzity a londýnské Imperial College 347 milionů lidí.
"Diabetes se ve světě stává stále běžnější," komentoval výsledek studie jeden z členů vědeckého týmu Madžíd Ezzatí.
V roce 1980 trpělo cukrovkou 153 milionů lidí. Autoři výzkumu, jehož vznik podpořila Světová zdravotní organizace (WHO), varují před tak významným nárůstem případů onemocnění a vyzývají ke zlepšení prevence a léčby.
Nemoc se projevuje špatným zpracováváním cukrů. Kolísání hladiny cukru v krvi pak vede k poškození ledvin, zraku nebo kornatění tepen. Onemocnění cukrovkou také zvyšuje riziko srdečních chorob a infarktu.
Zejména cukrovka II. typu je spojená s obezitou - podle statistik WHO jednou z nejnebezpečnějších civilizačních chorob. WHO uvádí, že obezita zabije ročně více lidí než vyhladovění. Organizace v této souvislosti upozorňuje zejména na to, že obezitě a s ní spojené cukrovce lze efektivně předcházet nebo je léčit.
To potvrzují i autoři výzkumu. "Ačkoliv známe způsoby, jak rozpoznat osoby se zvýšenou hladinou cukru, a víme, jak jim pomoci kontrolovat jejich váhu, cukrovka bude dál představovat velké zatížení pro zdravotní systémy," píše se ve studii.
Na léčbu cukrovky ročně padne podle odhadu farmaceutické společnosti IMS Health 22 miliard liber (600 miliard korun). Do roku 2015 by se tato částka mohla vyšplhat ke 30 miliardám liber (820 miliard korun).