MAGAZÍN / Krása a zdraví

Česko podepsalo úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku

10. 5. 2012 20:55:02
ČR

Česká republika se po osmi letech připojila svůj podpis k úmluvě Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Cílem této úmluvy je neustálé snižování spotřeby tabáku i ochrana lidí před následky pasivního kouření.

Úmluva platí ve 174 státech, od roku 2005 je smluvní stranou také Evropská unie. Česko bylo až dosud také jediným unijním státem, kde úmluva nebyla ratifikována. Na tento fakt před časem poukazovala i šéfka české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová.

Připojením se ke smlouvě může Česko například lépe kontrolovat protikuřáckou legislativu, o níž se jedná í v rámci Evropské unie. Evropské orgány totiž při jejich formulování vycházejí velmi často právě z požadavků úmluvy.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň oznámilo, že připravuje novelu zákona o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. "Našim cílem je prohloubit ochranu nekuřáků před pasivním kouřením a zároveň zlepšit vymahatelnost zákona," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Užívání tabákových výrobků je ve světě druhým největším zabijákem, hned po onemocnění vysokým tlakem. V Česku ročně zabije kouření 18 tisíc lidí, z toho u 5 300 lidí je příčinou smrti rakovina plic. Chronická plicní choroba může za smrt dvou tisíc lidí. Kuřáky ale kosí i infarkty nebo další kardiovaskulární problémy. Dalších 1 500 lidí pak tabák zabije, aniž by sami cigaretu vzali do úst, jsou totiž oběti pasivního kouření.

Autor / zdroj: Mediafax


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Českotěšínský občan Jan Štec oslavil 101 let

Narodil se v roce 1913 v Hamburku. Jeho rodiči byli polský horník a německá hospodyně. Když mu v jeho devíti letech zemřela maminka, a poté i otec, poslali je se sestrou úřady vlakem do Těšína.

Radnice ve Zlíně přivítala prezidenta Miloše Zemana

Radnice ve Zlíně přivítala prezidenta ČR Miloše Zemana. Navštívil ji v rámci své návštěvy Zlínského kraje.

Cyklostezku v Kopřivnici otevře známý velocipedista

V sobotu 27. září bude slavnostně otevřena cyklostezka Ke křížku napojující Kopřivnici na trasu Z Poodří do Beskyd. Přijměte pozvání na společnou projížďku, která odstartuje ve 14 hodin na začátku cyklostezky v blízkosti areálu společnosti Dura.

Prostřednictvím fotografií se do Mikulova vrací chasidé

V galerie Efram jsou od pondělí 22. září k vidění zajímavé fotografie Jindřicha Buxbauma. Pro tuto výstavu se fotograf nechal inspirovat Mikulovem a jeho série vznikala přímo na zdejším židovském hřbitově a v galerii Efram.

DOPORUČUJEME

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace
Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.
Nejlevnější povinné ručení
Jednoduchý kalkulátor pro porovnání povinného ručení pojišťoven v ČR. Internetové ceny i akční sazby, jednoduché sjednání online.

REKLAMA
REKLAMA

REGIONÁLNÍ PARTNEŘI

www.povinne-ruceni.com www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz