MAGAZÍN / Krása a zdraví

Česko podepsalo úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku

10. 5. 2012 20:55:02
ČR

Česká republika se po osmi letech připojila svůj podpis k úmluvě Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Cílem této úmluvy je neustálé snižování spotřeby tabáku i ochrana lidí před následky pasivního kouření.

Úmluva platí ve 174 státech, od roku 2005 je smluvní stranou také Evropská unie. Česko bylo až dosud také jediným unijním státem, kde úmluva nebyla ratifikována. Na tento fakt před časem poukazovala i šéfka české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová.

Připojením se ke smlouvě může Česko například lépe kontrolovat protikuřáckou legislativu, o níž se jedná í v rámci Evropské unie. Evropské orgány totiž při jejich formulování vycházejí velmi často právě z požadavků úmluvy.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň oznámilo, že připravuje novelu zákona o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. "Našim cílem je prohloubit ochranu nekuřáků před pasivním kouřením a zároveň zlepšit vymahatelnost zákona," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Užívání tabákových výrobků je ve světě druhým největším zabijákem, hned po onemocnění vysokým tlakem. V Česku ročně zabije kouření 18 tisíc lidí, z toho u 5 300 lidí je příčinou smrti rakovina plic. Chronická plicní choroba může za smrt dvou tisíc lidí. Kuřáky ale kosí i infarkty nebo další kardiovaskulární problémy. Dalších 1 500 lidí pak tabák zabije, aniž by sami cigaretu vzali do úst, jsou totiž oběti pasivního kouření.

Autor / zdroj: Mediafax


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na Liščím mlýně se bude konat VIII. Valašský septemberfest

V sobotu 6. září 2014 se bude konat v areálu Liščího mlýna ve Frenštátě p.R. 8.ročník rodinného festivalu piva a grilování pro malé i velké. Pivních slavností se zúčastní 8 pivovarů, na čepu bude cca 30 druhů piv.

Dirigent Jiří Kout obdrží stříbrnou medaili Prahy

Radní souhlasili s návrhem na udělení ceny – stříbrné medaile hl. m. Prahy jednomu z našich světově nejproslulejších dirigentů Jiřímu Koutovi. Praha toto ocenění přiděluje jako zvláštní projev úcty a ocenění mimořádných zásluh o rozvoj pražské kulturní scény a šíření českého hudebního umění a věhlasu hlavního města Prahy ve světě.

Studentky a studenti zdravotnické školy v Turnově slavnostně zahájili školní rok

V první den nového školního roku 2014/2015 uvítala náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví a sport Zuzana Kocumová studenty Střední zdravotnické školy v Turnově slovy „Přeji vám, aby vás studium bavilo a měli jste k němu stálou motivaci“.

Liberecký kraj přispěje na dopravu žáků na říjnový veletrh vzdělávání EDUCA 2014

Částku 200 tisíc korun rozhodla Rada Libereckého kraje uvolnit na dopravu žáků mimo libereckých základních a středních škol na říjnový veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí EDUCA MYJOB LIBEREC 2014.

DOPORUČUJEME

Nejlevnější povinné ručení
Jednoduchý kalkulátor pro porovnání povinného ručení pojišťoven v ČR. Internetové ceny i akční sazby, jednoduché sjednání online.
MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace
Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

REKLAMA
REKLAMA

REGIONÁLNÍ PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.povinne-ruceni.com