MAGAZÍN / Krása a zdraví

Česko podepsalo úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku

10. 5. 2012 20:55:02
ČR

Česká republika se po osmi letech připojila svůj podpis k úmluvě Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Cílem této úmluvy je neustálé snižování spotřeby tabáku i ochrana lidí před následky pasivního kouření.

Úmluva platí ve 174 státech, od roku 2005 je smluvní stranou také Evropská unie. Česko bylo až dosud také jediným unijním státem, kde úmluva nebyla ratifikována. Na tento fakt před časem poukazovala i šéfka české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová.

Připojením se ke smlouvě může Česko například lépe kontrolovat protikuřáckou legislativu, o níž se jedná í v rámci Evropské unie. Evropské orgány totiž při jejich formulování vycházejí velmi často právě z požadavků úmluvy.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň oznámilo, že připravuje novelu zákona o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. "Našim cílem je prohloubit ochranu nekuřáků před pasivním kouřením a zároveň zlepšit vymahatelnost zákona," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Užívání tabákových výrobků je ve světě druhým největším zabijákem, hned po onemocnění vysokým tlakem. V Česku ročně zabije kouření 18 tisíc lidí, z toho u 5 300 lidí je příčinou smrti rakovina plic. Chronická plicní choroba může za smrt dvou tisíc lidí. Kuřáky ale kosí i infarkty nebo další kardiovaskulární problémy. Dalších 1 500 lidí pak tabák zabije, aniž by sami cigaretu vzali do úst, jsou totiž oběti pasivního kouření.

Autor / zdroj: Mediafax


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ženy se vydávaly za pracovnice energetické společnosti. Seniorku připravily od 24 tisíc korun

Ve čtvrtek okolo 9. hodiny navštívily dvě mladé ženy seniorku ve Štěpánkovicích na ulici Hlavní a vydávaly se za pracovnice energetické společnosti.

Kladenští strážníci se během prázdnin věnují dětem i cyklistům

Celkem čtyřikrát během prvního měsíce prázdnin navštívily strážnice Preventivně informační slupiny Městské policie Kladno středisko volného času Labyrint. Děti, které zde trávily volný čas na příměstském táboře, měly možnost seznámit se s vybavením strážníků a vše si vyzkoušet na vlastní kůži.

Socha Milady Horákové získala od Pražanů první desetitisíce

Na transparentní konto 8123455001/5500, založené pro realizaci pomníku JUDr. Milady Horákové Nadačním fondem Stránský, přispěli Pražané za první měsíc částkou v celkové výši bezmála 33 500 Kč.

Velký úspěch Lukáše Krpce na MS v dlouhém triatlonu hasičů

Pouze vlastní „nepozornost“ připravila Lukáše Krpce ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně o celkové vítězství na MS hasičů v dlouhém triatlonu, který se konal o víkendu v německém Rothu. Svou věkovou kategorii 35 až 40 let ale s přehledem vyhrál.

DOPORUČUJEME

AKCENTA ENERGIE – výrazná úspora za dodávky energií
Svým klientům nabízí produktová řešení pro úsporu nákladů za energie s individuálním přístupem a na míru potřebám každého z nich - oborová řešení pro podnikatele a firmy, výhodné ceny pro domácnosti. energy.akcenta.eu
MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace
Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.
Nejlevnější povinné ručení
Jednoduchý kalkulátor pro porovnání povinného ručení pojišťoven v ČR. Internetové ceny i akční sazby, jednoduché sjednání online.
Právě vychází nový časopis Dráček
Časopis Dráček je určen nejen dětem od 3 do 7 let, ale pro inspiraci učitelkám mateřských škol a učitelkám I. stupně zákládních škol - a taky všem maminkám, které rády tráví se svými dětmi čas aktivně a smysluplně a vývoj jejich dětí jim není lhostejný. www.casopis-dracek.cz

REKLAMA
REKLAMA

REGIONÁLNÍ PARTNEŘI

www.povinne-ruceni.com www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu