MAGAZÍN / Krása a zdraví

10.3.2015

Proč nejít na preventivní gynekologickou prohlídku

"Nemám na to čas"
"Je to tak nepříjemné"
"Musím si nejdřív najít nového lékaře"

Víte, na co skutečně nemáte čas? Na operaci a chemoterapii.

Víte, co je skutečně nepříjemné? Centrální katétr.

Víte, jakého lékaře budete skutečně hledat? Onkologa.

V České republice každoročně onemocní rakovinou děložního čípku přes 1 000 žen, přibližně 400 na tuto diagnózu umírá. Zbytečně!

"Byl krásný slunečný jarní den, když mi můj lékař oznámil, že trpím rakovinou děložního čípku," vzpomíná Eva. "Byla jsem v šoku. Nechápala jsem, co myslí tím, že tento typ rakoviny způsobuje lidská forma papillomaviru (HPY). Lidský pap… lidský papilloma … co to je, vždyť to nedokážu ani vyslovit. Předtím jsem o HPV nikdy neslyšela a už vůbec jsem neměla povědomí o tom, že infekce tímto virem může vést k rozvoji rakoviny děložního hrdla," pokračuje Eva.

Její příběh má na rozdíl od jiných šťastný konec - Eva boj s rakovinou úspěšně vyhrála. "Vím, že jsem měla chodit na testy, ale znáte to, vždy se najde důvod k odkladu," dodává.

Jak zjistit nebezpečí?

Pro testování se už od 40. let používá stěr z děložního čípku, pojmenovaný podle svého vynálezce George Nicholase Papanicolaou Pap(ův) stěr. Toto vyšetření je však nepřesné a poměrně chybové, velmi totiž závisí na zkušenosti a odhadu toho, kdo výsledky vyhodnocuje.

Posun ve vývoji přineslo až zkoumání lidského papillomaviru, tedy HPV. Výzkumy ukázaly, že více než 99 % rakoviny děložního hrdla lze přičítat právě HPV infekci, a 70% cervikálních karcinomů mají na svědomí dva nejrizikovější - HPV 16 a 18. Proto vznikl test DNA HPV, který se přednostně zaměřuje právě na tyto dva a pro dalších 12 rizikových genotypů přináší souhrnný výsledek. Dokáže detekovat riziko onemocnění ještě před tím, než skutečně propukne! To znamená, že tento screeningový test odhalí DNA samotného viru ve vzorku buněk z děložního čípku ještě předtím, než na čípku dojde k nějaké změně. Pap test odhalí přednádorové změny nebo abnormální buňky v okamžiku, když jsou už na čípku přítomny.

Této rakovině se můžete vyhnout!

DNA HPV test je schválen v USA jako test primární volby, první zemí v Evropě, která bude primárně testovat prostřednictvím DNA HPV je Holandsko. U nás je HPV DNA test hrazen ze zdravotního pojištění pouze v případě, že je cytologický nález pozitivní. Pokud se provádí na přání pacientky, pojišťovny ho neproplácejí. Prozatím.

Oněch 400 žen, které u nás ročně na rakovinu děložního čípku umírají, by jistě nelitovalo peněz za test, který by jejich život zachránil. Síla testu DNA HPV je v tom, že řekne ženě o jejím vysokém riziku vzniku rakoviny děložního čípku a nutnosti být pečlivě a často vyšetřována. Poučená žena pak určitě prohlídku u lékaře nevynechá! Je to především otázka našeho rozhodnutí a disciplíny - rakovina děložního čípku představuje (po rakovině prsu) druhý nejčastější ženský nádor. I přes tento závažný fakt chodí na pravidelné preventivní prohlídky na gynekologii jen polovina českých žen ve věku 25-59 let. Tristní statistika, nemyslíte?

Více informací o HPV na www.laboratornitesty.cz

Autor / zdroj: Mgr. Lenka Sládková

DALŠÍ ČLÁNKY

Na Blanensku zahájili rok mincovním nálezem

„Začalo to signálem pět centimetrů pod povrchem a šlo to hlouběji,“ říká nálezce mincí Jiří. Se začátkem nového roku se archeologická podsbírka Muzea

Rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice nabízí cílený program před náhradou velkých kloubů

Speciální program určený pro pacienty, které čeká výměna kyčelního nebo kolenního kloubu, nabízí rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice v Rýmařově

Praha novou vyhláškou zakáže herní automaty

Hlavní město Praha připravuje novelu vyhlášky o regulaci hazardu, která zakáže provoz technických hazardních her neboli automatů. Praha se tak vydá st

DNES SE STALO

HISTORIE17. ledna 1584

byl první den platnosti gregoriánského kalendáře v Čechách. Úterý 17. ledna následovalo po pondělí 6. ledna juliánského kalendáře.

HISTORIE17. ledna 1921

vznikla Československá obec legionářská, která sdružovala bývalé příslušníky zahraničního odboje v tehdejším Československu.

KULTURA17. ledna 1929

se v komiksu poprvé objevila postava Pepka námořníka.

POZVÁNKA OBRAZEM