KRÁSA A ZDRAVÍ / Krása a zdraví

Nespavost se může stát zvykem, proto neodkládejte léčbu!

Pokud trpíte nespavostí, vyhledejte pomoc raději dříve než později, tvrdí odborníci zaměření na spánek. Z výzkumu, který nedávno proběhl v USA, vyplývá, že celých 30 procent lidí trpí poruchami spánku.

Pokud jde jen o pár bezesných nocí, dokáže se s nimi většina lidí vypořádat. Ale aby se problémy se spaním neprotáhly na celé měsíce a roky, jako tomu bylo například u Michaela Jacksona, je zapotřebí prevence.

"Pokud se potížím se spaním včas nepostavíte, může být o to těžší zaběhnutý cyklus nespavosti přerušit. Jak kognitivně behaviorální terapie, tak léky na předpis prokazatelně zabírají," tvrdí Katherine Sharkeyová, odborná asistentka Alpert Medical School při Brownově Univerzitě. "Jednou z principů behaviorální terapie je, že nespavost je naučeným chováním," pokračuje Sharkeyová. "Je potřeba přerušit asociaci mezi tím, že ležíte v posteli a snažíte se usnout, a tím, že nespíte. Nespavost může převzít vládu nad vaším životem."

"Během spánku se detoxikuje organismus a zotavuje se imunitní systém," vysvětluje Lisa Shivesová, praktická lékařka a ředitelka v Northshore Sleep Medicine v americkém Evanstonu.

Dlouhodobá nespavost podle ní může "ztropit boží dopuštění s tělem i myslí". Shivesová hovoří o tom, že nespavost může být spojována s nemocemi, jako jsou diabetes, onemocnění srdce a rakovina. Může vést k depresím a potížím v oblasti kognitivních procesů (poznávací procesy) a také zřejmě zkracuje život.

Šestiletý výzkum, do kterého se zapojil milion dospělých osob ve věku 30 - 102 let, publikovaný v roce 2002, zjistil, že lidé, kteří spali méně než čtyři hodiny denně, měli vyšší úmrtnost než lidé, kteří spali denně šest až sedm hodin.

Diagnostika insomnie (nespavost), která je charakterizována potížemi s usínáním nebo s přerušovaným spánkem či ranním probuzením, kdy se člověk necítí odpočatý, také bere v úvahu výchozí podmínky, jako jsou deprese nebo bolest.

"Téměř vždy říkám lidem, aby nejdříve vyzkoušeli behaviorální terapii," říká Sharkeyová. "Mám ale pacienty, kteří dlouhodobě užívají hypnotika (uspávací prostředky) a nesmírně jim to svědčí. Jenže také existují lidé, kteří kvůli nim odešli z práce. Může být velmi těžké zbavit se návyku a nakonec stejně také spíte jen pár hodin denně."

Krom toho léky jako například antihistaminika či hypnotika mají na některé pacienty vedlejší účinky. Navíc Michael Perlis, odborný asistent psychiatrie na univerzitě v Pensylvánii, tvrdí, že léky jsou kontraproduktivní v behaviorální terapii, u které může trvat osm týdnů, než se projeví její účinky.

Specialisté na behaviorální terapii učí lidi, jak zdravě prospat celou noc, a zároveň je upozorňují na důležitost cvičení, dobrých návyků i faktorů prostředí spolu s relaxačními technikami.

Autor / zdroj: Korzo

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.