Britští a francouzští badatelé objevili po šestnácti letech výzkumu genetickou příčinu vzniku obávané Alzheimerovy choroby - tři geny, jež vyvolávají toto onemocnění, informuje v neděli britská stanice BBC.
Objev podle vědců mění směr výzkumu a pohled na to, jakým způsobem se Alzheimerova choroba rozvíjí a co je podstatné - dává naději na vznik nových účinnějších metod léčby. Dosud byla známa jen souvislost choroby s jediným genem, a to APOE4, jehož výzkumu věnovali vědci mnoho času.
V nejnovějším výzkumu vědců z několika britských univerzit byly objeveny další dva geny, CLU a PICALM, jež ke vzniku choroby přispívají. Třetí gen, CR1, byl objeven skupinou francouzských vědců.
U genů CLU i PICALM je známa funkce ochrany mozku. Britové zjistili, že pokud nastane změna v těchto genech, mohou se změnit z „ochránců na útočníky“.
Podle profesora Kevina Morgana z Nottinghamské univerzity jsou dva faktory vedoucí ke změnám vysoký cholesterol a část imunitního systému, která souvisí se záněty.
„Otázkou je, zda pokud snížíme hladinu cholesterolu a zamezíme vzniku zánětů, sníží se riziko vzniku Alzheimerovy choroby,“ říká Morgan.
Vedoucí tohoto výzkumu a šéfka Společnosti pro výzkum Alzheimerovy choroby Julie Williamsová, tvrdí, že výsledky výzkumu poskytují „velmi cenná vodítka“.
„Zkoumali jsme jednu specifickou teorii o Alzheimerově chorobě, ale naše údaje ukázaly, že není pravdivá. Stále ještě nevíme, co způsobuje Alzheimerovu chorobu. Za pár let bychom ale mohli mít velice jasnou představu o tom, jak to je,“ řekla.
Podle doktorky Susanne Sorensenové z Alzheimerovy společnosti je tato práce fascinující. „Tento objev pomůže vědcům vydat se ve výzkumu novými cestami a dávat dohromady jednotlivé střípky příčin Alzheimerovy choroby – patrně směs genů, životního stylu a událostí v životě člověka,“ řekla.
V současné době trpí tímto onemocněním až 25 procent lidí starších 85 let. Je to degenerativní onemocnění mozku, při němž odumírají části mozkových buněk a mění se látková činnost v mozku. To vede k postupné demenci.