MAGAZÍN / Krása a zdraví

20.12.2009

Příliš vitamínu C může způsobit šedý zákal

Ženám, které užívají potravinové doplňky s vitamínem C, hrozí ve vyšším věku onemocnění šedým zákalem. Potvrdil to poslední výzkum švédských vědců.

Odborníci sledovali 8 let 24 600 žen, které pravidelně nebo jen občas užívaly vitamín C v potravinových doplňcích. Vyšlo najevo, že při konzumaci nad 1000 miligramů v jedné dávce je o čtvrtinu vyšší pravděpodobnost vzniku šedého zákalu. Nebezpečí se zvyšuje s věkem a množstvím tohoto vitamínu.

Vedoucí výzkumu Alijca Wolková z institutu Karolinska upozorňuje: "Souvislost mezi zákalem a vitamínem C čili kyselinou askorbovou se týká jen potravinových doplňků. Nebezpečí se nevztahuje na vitamín získaný přirozenou cestou z ovoce a zeleniny."

Wolková říká, že současné poznatky potvrzují výsledky předchozích studií. Podle ní užívá některý druh potravinových doplňků 59 procent žen ve věku 49 až 83 let. Výhradně vitamín C konzumuje 5 procent z nich.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Držitel Grammy Oran Etkin se vrací s unikátním workshopem pro děti

V dubnu se vrací série interaktivních koncertů pro děti pod vedením držitele Grammy Orana Etkina v rámci mezinárodního festivalu Mladí ladí jazz.

Rodiče se nemusí obávat. Pediatrů v Rožnově je a bude dostatek

Město Rožnov momentálně řeší situaci kolem dětské lékařky MUDr. Ivy Šebestové, která nedávno oznámila ukončení činnosti a odchod do penze. Mnozí rodič

V Bohumíně navýšili rozpočet o 107 milionů

Díky úsporám, dotacím, vyššímu výběru daní i úvěru zvyšují v 21tisícovém Bohumíně letošní 800miliionový rozpočet o dalších 107 milionů korun.

DNES SE STALO

HISTORIE20. února 1811

podepsal císař František I. finanční patent, kterým snížil cenu papírových peněz o čtyři pětiny nominální hodnoty. Šlo vlastně o velkou měnovou reformu.

VESMÍR20. února 1962

John Glenn se stal prvním Američanem, který obletěl zeměkouli.

VESMÍR20. února 1985

z observatoře na Kleti objevil Antonín Mrkos planetku Purkyně.

POZVÁNKA OBRAZEM