MAGAZÍN / Krása a zdraví

9.1.2010

Tuk je nezbytný pro tvorbu kostí dospívajících dívek

Vědci objevili další důvod, proč nepodléhat módnímu trendu extrémní štíhlosti. Zjistili, že tělesný tuk v dospívání hraje důležitou roli při tvorbě kostní tkáně. Dívky, které jsou příliš hubené, tak riskují v dospělosti osteoporózu.

Britští experti měřili tloušťku okostice (vnější vrstva kosti) u čtyř tisíc chlapců a dívek v průměrném věku 15,5 roku. Výsledky ukázaly, že tuk působí na tvorbu kostní tkáně pozitivně. U dívek má přitom o 70 procent větší vliv než u chlapců.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v posledním vydání odborného časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

"Vliv tělesného tuku je u dívek mnohem výraznější," prohlásil vedoucí studie Jonathan Tobias z bristolské univerzity a dodal: "Dívčí organismus obsahuje víc tuku. Dokonce to vypadá, že zatímco u chlapců ovlivňuje sílu kostí svalová hmota, u děvčat je to naopak tuk."

Podle něho má množství tuku v těle během puberty dlouhodobý vliv na vývoj kostry v dospělosti. Dívky by proto měly být opatrné při držení všech možných drastických diet, které mohou v pozdějším věku vést k nebezpečné osteoporóze.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA