Zlatý stafylokok (Stafylokokus aureus), bakterie odolná proti antibiotikům, je rostoucím problémem v nemocnicích na celém světě. Současné výzkumy ukazují, že objasnit, jak se tento mikroorganismus a jeho resistence vyvíjí, mohou pomoci výkaly ledních medvědů.
Norští experti zjistili, že stopy zmíněné bakterie obsahují exkrementy největší šelmy ve vzdálené Arktidě. Domnívají se, že rozšíření genu zodpovědného za odolnost mikrobu vůči antibiotikům má na svědomí člověk.
Odolnost vůči antibiotikům si stafylokok vyvinul i u zvířat žijících s člověkem v mnohem těsnější blízkosti. Léky mají malou účinnost u lišek, vysoké zvěře, prasat, psů a koček.
Vedoucí výzkumu Dr. Trine Gladová z univerzity v norském městě Tromso vysvětluje: "Náš výzkum si klade za cíl zjistit, jestli rezistence proti zlatému stafylokoku vzniká přirozenou cestou, nebo jestli je způsobena užíváním antibiotik." Nová zjištění byla tento týden zveřejněna v časopise BMC Mikrobiology.
Bakterie zlatého stafylokoka mohou způsobovat vážné infekce, například infekce chirurgických ran a zápal plic, které mohou být pro těžší pacienty smrtelné. Jejich odolnost proti donedávna účinným antibiotikům přiměla farmaceutické firmy opět se zaměřit na jejich výzkum, který se v posledních letech opomíjel.