Mladým lidem, kteří tráví nadměrnou dobu u internetu, hrozí zvýšené nebezpečí, že začnou trpět depresemi. Prokázala to poslední studie čínských expertů.
Pokud teenageři tráví u počítače pravidelně pět až deset hodin, pociťují mimo tento čas neklid a vyhýbají se sociálním kontaktům.
"Někteří u počítače vydrží víc než deset hodin. Takoví lidé mají skutečně vážné problémy. Chovají se jako závislí - zajímá je jen surfování na internetu a hraní her," vysvětluje psycholog Lawrence Lam z australské univerzity v Sydney, spoluautor studie, která byla zveřejněna v odborné publikaci Archives of Pediatric & Adolescent Medicine. Podle něho takoví lidé nestojí o přátele ani rodinu.
Studie sledovala 1 041 dospívajících mezi 13 a 18 lety, kteří na počátku výzkumu nevykazovali žádné příznaky deprese. Po devíti měsících se onemocnění projevilo u 84 z nich. Ukázalo se, že nebezpečí jeho vzniku je 1,5 krát vyšší u těch, kteří tráví u počítače nepřiměřeně dlouhou dobu.
"Výsledky ukazují, že u původně zdravých mladých lidí se následkem nědměrnému užívání internetu může vyvinout depresivní porucha," tvrdí Lam a jeho kolegové.
Deprese může být podle něj způsobena nedostatkem spánku a stresem vyvolaným on-line hrami. Studie Lamova týmu je první svého druhu. Dosavadní výzkumy se zaměřovaly na depresi jako příčinu vzniku závislosti na internetu.