Archív článků

18. 6. 2008 10:15:09

Zámek v Libici nad Doubravou koupila brněnská firma Archatt

LIBICE NAD DOUBRAVOU - Zámek v Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku koupila brněnská společnost Archatt. Kvůli záchraně zchátralé památky z 18. století uvažovali o jejím převzetí i zastupitelé městyse, nakonec ale dali přednost podnikatelskému projektu.

Zámek, který v posledních letech vystřídal tři majitele, je prázdný. Střechami zatéká, stav budovy se rok od roku zhoršuje. "My bychom rekonstrukci ze svého rozpočtu nezaplatili. Obec bude s novým vlastníkem spolupracovat," řekl starosta Václav Venhauer. Městys mohl zámek koupit za 2,3 milionu korun. Další velké výdaje by ho ale čekaly. Již nyní nařídili pracovníci památkové péče provést udržovací práce asi za 580.000 korun - týkají se zajištění střechy, prořezávek stromů a vyčištění zámeckého parku.

"Známe zámek už dlouho. Vždycky se nám líbil, tak jsme se zajímali o jeho osud," řekl jednatel společnosti Archatt Petr Řehořka. Podle něj je nyní nejdůležitější zámek zachránit, aby dál nechátral; využití se bude hledat postupně. Dodal, že firma se už postarala o záchranu několika podobných budov, nejznámější mezi nimi je pivovar v Dalešicích na Třebíčsku.

Městys s 800 obyvateli ročně hospodaří zhruba s osmi miliony korun. Kvůli přípravě parcel pro rodinné domy si musel peníze půjčit, úvěr bude splácet osm let. Libice navíc shání dotace na stavbu čistírny odpadních vod za 23,5 milionu korun a potřebuje mít připraveny peníze na spolufinancování.

Zámek i s přilehlým parkem zabírá asi dva hektary pozemků. Vybudován byl v 18. století v barokním stylu. Ve druhé polovině minulého století sídlil v zámku národní výbor. Po roce 1989 byla památka vrácena v restituci. Nový majitel nabídl budovu obci, ale ta ji odmítla a raději si postavila nový obecní úřad. Zámek koupila firma a zadlužila ho. Pak ho prodala soukromníkovi z Ostravy. Ten nemovitost zbavil dluhů, ale již nezvládl.

Autor / zdroj: ČTK

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA