Archív článků

20. 9. 2008 15:48:06

Ve Svitavách otevřeli muzeum esperanta

SVITAVY - Muzeum umělého jazyka esperanta dnes otevřeli ve Svitavách. Expozice tvoří především vzácné exempláře knih v esperantu vydávané na celém světě.

Součástí je i elektronický multimediální interaktivní informační panel, badatelna a knihovna, která obsahuje i řadu esperantských slovníků. Snahy o zpřístupnění esperanta české veřejnosti trvaly několik let. Řadu exponátů shromáždilo muzeum v sousední České Třebové. "To trpělo nedostatkem prostor, takže výstava o esperantu byla v depozitáři", řekla ředitelka Městského muzea a galerie ve Svitavách Blanka Čuhelová.

Nové esperantské muzeum sídlí v Ottendorferově domě ve Svitavách, který do letošního roku sloužil jako knihovna. Slavnostního otevření se zúčastnil i ředitel vídeňského muzea esperanta Herbert Mayer.

Vznik muzea podpořilo město Svitavy, ministerstvo kultury a nadace Esperantic Studies Foundation. S přípravou výstav pomáhali dobrovolníci z řad svitavských esperantistů, kteří letos slaví 75 let trvání svého klubu. Svitavské muzeum plánuje, že v příštím roce uspořádá konferenci českých esperantistů.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Děti ve Frenštátě pod Radhoštěm uvidí jednu z nejznámějších pohádek bratří Grimmů

Nedělní pohádková představení ve Frenštátě pod Radhoštěm vstupují do třetí sezóny. V malém sále Domu kultury proběhne během roku 2019 celkem sedm nedě

Post

V bohumínské mateřince Rafík rozšířili dětem zahrádku

Dřevěná terasa, bylinkový a květinový záhon i skalka, to jsou novinky, o které se letos rozrostla zahrada městské mateřské školy Rafík v centru Bohumí

Post

Do Česka přichází vodní virtuální realita vyvinutá v Silicon Valley

Češi se mohou ponořit do hlubin oceánu. Umožní jim to první vodní virtuální realita DIVR, která nově přichází do Česka. Revoluční forma zábavy byla př

PARTNEŘI

www.bezamalgamu.cz www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz

REKLAMA