Archív článků

20. 9. 2008 15:48:06

Ve Svitavách otevřeli muzeum esperanta

SVITAVY - Muzeum umělého jazyka esperanta dnes otevřeli ve Svitavách. Expozice tvoří především vzácné exempláře knih v esperantu vydávané na celém světě.

Součástí je i elektronický multimediální interaktivní informační panel, badatelna a knihovna, která obsahuje i řadu esperantských slovníků. Snahy o zpřístupnění esperanta české veřejnosti trvaly několik let. Řadu exponátů shromáždilo muzeum v sousední České Třebové. "To trpělo nedostatkem prostor, takže výstava o esperantu byla v depozitáři", řekla ředitelka Městského muzea a galerie ve Svitavách Blanka Čuhelová.

Nové esperantské muzeum sídlí v Ottendorferově domě ve Svitavách, který do letošního roku sloužil jako knihovna. Slavnostního otevření se zúčastnil i ředitel vídeňského muzea esperanta Herbert Mayer.

Vznik muzea podpořilo město Svitavy, ministerstvo kultury a nadace Esperantic Studies Foundation. S přípravou výstav pomáhali dobrovolníci z řad svitavských esperantistů, kteří letos slaví 75 let trvání svého klubu. Svitavské muzeum plánuje, že v příštím roce uspořádá konferenci českých esperantistů.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Valašské záření nabídne Olympic a další hudební hvězdy

Dramaturgie jednadvacátého ročníku multižánrového festivalu Valašské záření 2019 opět nabídne spoustu hudebních lahůdek.

Post

Vysokomýtské dialyzační středisko má za sebou první rok provozu

Pro pacienty se selháním ledvin, kteří jsou zařazeni do chronického dialyzačního programu, již jeden rok funguje moderní dialyzační středisko Freseniu

Post

V Bohumíně vydali příručku, jak pečovat o seniory

Malá, ale praktická. Taková je nová bohumínská příručka pro ty, kteří pečují anebo začínají pečovat o své blízké v důchodovém věku, kteří se už bez ci

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA