EKONOMIKA / Podniky

Mlynáři zdraží mouku až o pětinu, může za to vývoz pšenice

27. 4. 2012 13:42:42
ČR

Podle Společenstva mlynářů a pekařů ČR mlynáři zdraží mouku pro průmyslové zpracování o 15 až 20 procent, balená mouka už podražila. V roce 2011 sice byl v ČR nadbytek potravinářské pšenice, ale vysoký vývoz v konečném důsledku zapříčinil její nedostatek.

"Může za to především vysoký export této komodity do států Evropské unie," uvedl předseda společenstva Jaroslav Chochole.

Cena potravinářské pšenice tak od začátku roku postupně roste. Zatímco tuna obilí stála ještě v září 2011 zhruba 4200 korun, v současné době se pohybuje o 1000 korun výše. Podle Chocholeho se vyšší cena komodity promítne do cen mouky i do cen pekárenských výrobků. Zdražení však může být ještě výraznější.

"V současné době se cena za tunu pohybuje kolem 5200 korun. Stačilo by, aby nějaký čas bylo sucho a obilí špatně rostlo a cena se může vyšplhat ještě výše," upozornil předseda.

Autor / zdroj: Mediafax


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Česká společnost MemBrain otevřela ve Stráži pod Ralskem unikátní výzkumné centrum

Společnost MemBrain oficiálně otevřela unikátní Membránové inovační centrum ve Stráži pod Ralskem, které nabízí špičkové podmínky pro průmyslový výzkum.

Osmnáctiletá žena se vloupala do firmy v Kroměříži. Ráno ji tam objevili zaměstnanci

Ve čtvrtek sdělili kroměřížští policisté podezření z trestného činu krádež ve stádiu pokusu osmnáctileté ženě z Hodonínska, která se tento týden během noci ze středy na čtvrtek vloupala do areálu výrobní společnosti v Kroměříži.

Strážníci i policisté ve Valašském Meziříčí se školili v prevenci kriminality

Město Valašské Meziříčí uspořádalo pro městské strážníky i státní policisty a další subjekty činné v oblasti prevence kriminality dvoudenní vzdělávací seminář.

The Herbaliser live zakončí v neděli narozeniny ROXY

Legendární londýnská kapela The Herbaliser spojená s progresivním labelem Ninja Tune zakončí už v tuto neděli týden narozeninových oslav BE 22 v ROXY.

DOPORUČUJEME

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace
Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.
Nejlevnější povinné ručení
Jednoduchý kalkulátor pro porovnání povinného ručení pojišťoven v ČR. Internetové ceny i akční sazby, jednoduché sjednání online.

REKLAMA
REKLAMA

REGIONÁLNÍ PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.povinne-ruceni.com