EKONOMIKA / Podniky

Mlynáři zdraží mouku až o pětinu, může za to vývoz pšenice

27. 4. 2012 13:42:42
ČR

Podle Společenstva mlynářů a pekařů ČR mlynáři zdraží mouku pro průmyslové zpracování o 15 až 20 procent, balená mouka už podražila. V roce 2011 sice byl v ČR nadbytek potravinářské pšenice, ale vysoký vývoz v konečném důsledku zapříčinil její nedostatek.

"Může za to především vysoký export této komodity do států Evropské unie," uvedl předseda společenstva Jaroslav Chochole.

Cena potravinářské pšenice tak od začátku roku postupně roste. Zatímco tuna obilí stála ještě v září 2011 zhruba 4200 korun, v současné době se pohybuje o 1000 korun výše. Podle Chocholeho se vyšší cena komodity promítne do cen mouky i do cen pekárenských výrobků. Zdražení však může být ještě výraznější.

"V současné době se cena za tunu pohybuje kolem 5200 korun. Stačilo by, aby nějaký čas bylo sucho a obilí špatně rostlo a cena se může vyšplhat ještě výše," upozornil předseda.

Autor / zdroj: Mediafax


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vítkovice proti Zugu nezopakovaly vítězný výkon

V sobotním duelu se švýcarským Zugem se Ostravané snažili držet krok, ale vaz jim srazily dva góly inkasované v jejich vlastní přesilovce.

Vysočina na favorizovaný Jablonec nestačila

V létě výrazně posílený Jablonec první bodový zisk Jihlavy v tomto ročníku nedopustil a po zásluze si připsal vítězství 2:0, když dvakrát skóroval Novák.

V Příbrami Klokani otočili, rozhodl druhý poločas

K pátému kolu vyjeli Klokani do středočeské Příbrami, kde se pokusili prodloužit bilanci domácích, kteří ještě stále čekali v aktuálním ročníku na první vítězství. A to se jim nakonec podařilo, i když cesta nebyla jednoduchá.

Dynamo v oslabení otočilo duel s Mladou Boleslaví

Jihočeši s Mladou Boleslaví rychle prohrávali, ale Machovec v 9. minutě vyrovnal. Po vyloučení Podstavka se domácím i v deseti podařil obrat a první výhra v sezoně.

DOPORUČUJEME

Právě vychází nový časopis Dráček
Časopis Dráček je určen nejen dětem od 3 do 7 let, ale pro inspiraci učitelkám mateřských škol a učitelkám I. stupně zákládních škol - a taky všem maminkám, které rády tráví se svými dětmi čas aktivně a smysluplně a vývoj jejich dětí jim není lhostejný. www.casopis-dracek.cz
Nejlevnější povinné ručení
Jednoduchý kalkulátor pro porovnání povinného ručení pojišťoven v ČR. Internetové ceny i akční sazby, jednoduché sjednání online.
MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace
Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

REKLAMA
REKLAMA

REGIONÁLNÍ PARTNEŘI

www.casopis-dracek.cz www.povinne-ruceni.com www.ippolna.cz