AKTUÁLNĚ / Politika

29.5.2009- aktualizováno: 29. 5. 2009 15:32:22

Rath: Zdravotní pojišťovny sloučíme ve dvou volebních obdobích

PRAHA

Sloučení nynějších 11 zdravotních pojišťoven do jedné plánuje ČSSD do osmi let, už v prvním volebním období by ale jejich počet ráda snížila na čtyři.

"Hned po volbách by naše strana zahájila jednání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Vojenskou zdravotní pojišťovnou a Pojišťovnou ministerstva vnitra o vzájemném spojení, další slučování by pak pokračovalo tak, aby do čtyřech let zbyly na českém trhu čtyři zdravotní pojišťovny, které se zabývají povinným zdravotnickým pojištěním," uvedl stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. Prostor pro komerční připojištění by zůstal otevřený a neomezený, dodal.

Současný počet zdravotnických pojišťoven je podle něj zbytečným luxusem, který klientům nic nepřináší a odčerpává finance ze zdravotnictví. Pojišťovny na svůj chod ročně podle Ratha spotřebují osm miliard korun. Fungování zdravotních pojišťoven by měly i při slučování korigovat nové zákony, které by umožnily větší kontrolu pojišťoven. Podle Ratha jsou nyní neregulované a dělají si, co chtějí.

Dalšími reformními kroky, které ČSSD pro zdravotnictví po případně vyhraných sněmovních volbách plánuje, jsou vznik aspoň jedné neziskové nemocnice v každém okrese, zvýšení platů zdravotnického personálu a lékařů, masivní rekonstrukce a modernizace nemocnic, zastavení zvyšování spoluúčasti pacientů, zvyšování odvodů za státní pojištěnce i definování standardů ve zdravotnictví.

U modernizace nemocnic Rath počítá s tím, že jenom fakultní zařízení spolknou 20 až 25 miliard korun. "U nemocnic v krajích to mohlo být dalších 50 až 70 miliard. Vycházíme z toho, že ve Středočeském kraji spolkne našich pět nemocnic v následujících čtyřech letech čtyři až pět miliard korun," vysvětlil Rath, který je také hejtmanem ve středních Čechách.

U plateb zdravotního pojištění ČSSD počítá s tím, že by se každý rok o něco navyšovaly, nedělo by se tak skokově jako doposud. Zároveň Rath upozornil na to, že socialisté uvažují do budoucna i o navýšení zdravotních odvodů u zaměstnanců. "Jedná se ale o výhled, není to záležitost jednoho roku nebo dvou let. A určitě tomuto kroku bude předcházet veřejná debata. Nechceme reformu silou jako naši předchůdci," ubezpečil stínový ministr zdravotnictví.

Minulostí by měly být také zdravotnické poplatky, ČSSD navíc upouští od možnosti platby za jídlo v nemocnicích. "Není to krok, na němž by stálo zdravotnictví. Debata o tomto je ale možná," řekl stínový ministr zdravotnictví. ČSSD ale podle něj bude vždy usilovat o to, aby se ze zdraví nestalo zboží, s nímž je možné obchodovat.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA