AKTUÁLNĚ / Společnost

Senát schválil navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu

Senát na svém středečním zasedání schválil vyslání dalších českých vojáků do Afghánistánu. V příštím roce se tak navýší počet vojáků o 180 na celkový počet 720.

"Specifikem tohoto návrhu je jeho dlouhodobé působení. Jeho cílem je zajistit dlouhodobější a efektivnější plánování zahraničních misí, které posílí důvěryhodnost České republiky jako spojence," řekl v Senátu ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Česko se chce podle šéfa rezortu obrany soustředit v Afghánistánu v následujících letech na čtyři hlavní cíle. "Zaměříme se na podporu rekonstrukce a obnovy země v provincii Lógar, výcvik afghánských bezpečnostních sil, který je důležitý proto, aby si Afghánci mohli jednou vládnout sami, podporu nasazení sil, jako jsou vrtulníky, a Misi ISAF," uvedl.

Senátoru Jiřímu Dienstbierovi (za ČSSD) vadí, že se návrh zahraničních misí projednává v rychlém tempu. "Zase návrh dostaneme, když vlastně nemáme jinou možnost, než ho schválit, protože bychom opět uvrhli naše vojáky do nejistoty," připomenul situaci na začátku loňského roku, kdy reálně hrozilo, že se kvůli sporům ve sněmovně budou muset české jednotky z Afghánistánu stahovat.

O tom, že se návrh zahraničních misí dostane na program Senátu, rozhodli v úterý senátoři v organizačním výboru. Středeční hlasování nakonec vyznělo jednoznačně pro vládní návrh. Pro navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu hlasovalo 57 senátorů, pět bylo proti a 14 členů horní komory se zdrželo. Vládní koalice tak využila svou většinu v Senátu, o kterou přišla v říjnových volbách. Změna ve složení Senátu se však projeví až v listopadu, kdy skončí mandát třetině senátorů.

Rozhodnutí Senátu o vyslání vojáků do zahraničních misí v letech 2011, 2012 a s výhledem do roku 2013 považují jako nepřijatelný krok komunisté. "Velmi výrazně totiž omezuje Poslaneckou sněmovnu i Senát v právu rozhodovat o vysílání na zahraniční mise na základě konkrétní znalosti reálné situace v daných zemích," prohlásil stínový ministr za KSČM Alexandr Černý. Zkritizoval postoj senátorů ČSSD, kteří sice nahlas mise odmítají, ale v Senátu je zdržením se hlasování fakticky podpořili. Stejně se podle něj budou chovat i poté, co v horní komoře budou mít většinu. "KSČM zásadně odmítá další eskalaci počtu našich vojáků v Afghánistánu a je pro jejich okamžité stažení. Stejně jako o tom uvažují některé další členské země NATO, například Kanada," dodal.

O působení až 720 českých vojáků v Afghánistánu rozhodla vláda Petra Nečase (ODS) na začátku října. Návrh předložil ministr obrany Vondra. Záměr bude muset ještě potvrdit Poslanecká sněmovna.

Náklady na působení vojáků v Afghánistánu v příštím roce vyčíslil Vondra na 1,896 miliardy korun. Působení českých vojáků bude podle něj v zemi potřeba ještě nejméně tři roky. Postupně by se ale měla mise zmenšovat. V roce 2012 by měla čítat 640 vojáků.

V Afghánistánu působí na základě dosavadního usnesení vlády a parlamentu 533 vojáků. O vyslání dalších 55 vojáků rozhodla již vláda Jana Fischera, ale poslanci před květnovými parlamentními volbami návrh zablokovali.

Mise ISAF a Trvalá svoboda, do nichž se ČR zapojuje v Afghánistánu, vyšly loni státní kasu na 2,3 miliardy korun.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.