AKTUÁLNĚ / Společnost

24.4.2012

Pardubičtí skauti mají na Vinici nové centrum za 40 milionů

PARDUBICE

Nové centrum skautů, kterým v roce 2004 vinou žháře lehla klubovna popelem, se otevřelo v úterý v Pardubicích na Vinici.

Roky schůzek v pronajatých objektech a táborové věci složené po garážích po celém městě jsou tak minulostí. Především pardubičtí skauti a skautky tam najdou 14 kluboven, 10 prostorných skladů, společenský sál, venkovní sportoviště i další potřebné zázemí. „Celý projekt má tři hlavní části. V hlavním domě je zázemí pro běžnou oddílovou činnost a další volnočasové aktivity, jako je například rukodělná dílna s pecí na vypalování keramických věcí, kuchyňka na přípravu drobného občerstvení a vydávání jídel pro účastníky kurzů a společenský sál pro sto sedících,“ upřesnil Petr Fiala ze skautského střediska Polaris.

Další pro skauty nezbytnou stavbou jsou sklady pro uložení vybavení, především na pořádání táborů, včetně lodí, táborových staveb a tyčí na teepee. „Je to pro nás vlastně klíčová část. Když jedeme na tábor, tak osm tun vybavení zabere náklaďák,“ řekl dále Fiala.

Poslední částí je venkovní sportoviště. Tím hlavním je víceúčelové travnaté hřiště na fotbal, frisbee, skauti zde najdou zapuštěné jamky pro tyče na volejbal nebo přehazovanou. Součástí areálu je také antukový kurt na volejbal, nohejbal nebo pálku.

Celý objekt prošel v průběhu prosince a ledna kolaudací, následovalo stěhování klubů. V současné době končí výběrové řízení na vybavení a zařízení centra.

"Využívat ještě nemůžeme travnatou plochu, kde trávník teprve roste, k dispozici bude stoprocentně až po prázdninách. Už teď ale můžu říct, že centrum pro nás znamená obrovský kvalitativní i kvantitativní skok. Je zde spousta prostorů pro děti i rodiče, pestrá nabídka kluboven, je to zkrátka kvalitní skautské zázemí pro 21. století. Současný přiliv dětí nám jenom potvrzuje, že skautské hnutí má drive. Musím poděkovat městu Pardubice za skvělý přístup, že nám s tímto projektem takto pomohlo,“ dodal Fiala.

Celý projekt za 40 milionů korun odstartovala událost v květnu 2004, kdy podpálil žhář Skautský domov Na Špici. S hledáním nových prostor pomohlo skautům město. Společně vytipovali šest objektů. Právě Vinice, kde dříve bylo zahradnictví Služeb města Pardubic, se ukázala být ve všech směrech téměř ideální.

Skauti areál získali na konci roku 2005 a ihned začali s jeho opravami. Zároveň si ale nechali zpracovat architektonickou studii na celkovou rekonstrukci. S finančně náročným projektem pomohlo město, které ho zařadilo do svého integrovaného plánu pro rozvoj města, který čerpá peníze z Evropské unie.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Tři góly na Chelsea na postup Slávii nestačily

Slavia prohrála s Chelsea v Londýně 3:4, a s UEFA Europa League se tak loučí. Po bojovném výkonu v druhém poločasu odchází však sešívaní se vztyčenou

Post

Třinec vyhrál úvodní zápas v Liberci a ve finále se ujal vedení

Finálový souboj o Masarykův pohár se naplno rozhořel, úvodní bitvu hostila liberecká Home Credit Aréna. Oceláři dokázali zaskočit domácí Bílé Tygry a

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA