AKTUÁLNĚ / Společnost

Pivo Mušketýr z Krušovic získalo Zlatou pivní pečeť

KRUŠOVICE

Pivo Mušketýr z Královského pivovaru Krušovice zaznamenalo velký úspěch na Reprezentačních slavnostech piva, které se minulý týden konaly v Táboře. Ve své kategorii nefiltrovaných piv Mušketýr nenašel přemožitele a získal ocenění nejvyšší, tedy Zlatou pivní pečeť.

Slavnostní vyhlášení vítězných pivovarů s předáním cen se uskutečnilo v sobotu 9. února.

Pivo Mušketýr vyniká především vysokou plností a zlatavou barvou. Uvedené vlastnosti mu dodávají čtyři druhy použitých sladů - slad český a tři druhy sladů speciálních. Díky použití většího objemu sladů při výrobě má Mušketýr plnější, silnější a vyladěnou chuť. Příjemná hořkost a jemná chmelová vůně pochází z žateckého chmele. To vše společně s vodou čerpanou z artézských studní z křivoklátských lesů vytváří lahodnost a jedinečnost tohoto piva.

Reprezentační slavnosti piva v Táboře se letos konaly již po třiadvacáté. Do degustační soutěže se přihlásilo 110 pivovarů z České republiky i ze zahraničí: z Ruska, Německa, Belgie, Polska, Běloruska, Kazachstánu, Rakouska, Nizozemí, Arménie, Norska a Japonska. Celkem degustátoři posuzovali na 550 vzorků piva. Oproti loňsku narostl i počet kategorií na 25, a to o extra silná piva a pivní mixy.

Samotné degustace jsou přísně anonymní, vzorky piv posuzuje odborná porota. Na průběh soutěží dohlížejí odborní garanti renomované kontrolní a certifikační společnosti a Státní zemědělská a potravinářská inspekce České republiky. Vítězové jednotlivých kategorií získají právo užívat titul a známku Zlatá pivní pečeť 2013.

Krušovice byly jako jediný pivovar u nás po sto let ve vlastnictví české královské koruny, když ho v roce 1583 koupil král český a císař římský Rudolf II. Od té doby zde krušovičtí sládci vaří pivo bez přerušení. Do portfolia krušovického pivovaru patří Krušovice Černé, světlé výčepní pivo Mušketýr ze čtyř druhů sladů, polotmavý 13° speciál Malvaz a především pořádná krušovická Desítka a Dvanáctka, vařené na přání spotřebitelů podle dobových receptur z osmdesátých let 20. století, jejichž tváří se stali současný vrchní sládek Tomáš Kosmák a emeritní sládek Václav Kloub.

Krušovická piva pravidelně vyhrávají prestižní degustační soutěže doma i v zahraničí. Nejvýraznějšími úspěchy v roce 2012 se staly stříbrné medaile pro Desítku a Dvanáctku ze soutěže Monde Selection – Quality Award, druhé místo pro Krušovice Imperial ze soutěže World Beer Cup v San Diegu a první místo za nejlepší český ležák v obchodní síti od sdružení První Pivní Extraliga. Pivovar proslul i svými exkurzemi, vloni přivítal rekordní počet 50 369 návštěvníků. Od roku 2013 pořádá speciální exkurze a kursy pivního sommeliérství pro opravdové pivní znalce.


Autor / zdroj: Kateřina Doušová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.