AKTUÁLNĚ / Společnost

Praha má 200 památných stromů. Nejnovějšími jsou jasan a jinan v Čakovicích

PRAHA

Počet památných stromů v hlavním městě dosáhl počtu dvě stě jedinců. Nově se titulem památný strom pyšní jasan ztepilý a jinan dvoulaločný rostoucí v čakovickém zámeckém parku. Oba patří co do obvodu kmene k nejmohutnějším památným stromům svého druhu v rámci naší republiky.

Obrovitý jasan ztepilý dělící se nízko nad zemí ve tři silné kmeny zaujme snad každého návštěvníka tohoto 7 ha velkého parku. Nápadně vysoký strom s obvodem kmene 630 cm a korunou sahající až do výšky 34 m patří mezi největší jasany u nás. Najdeme ho kousek od zámku v městské části Praha-Čakovice. Jasan tu zajisté roste od konce 18. století, kdy zde působila hraběnka Antonie z Klebelsberku.

Nedaleko jasanu blíže k zámku roste další nový památný strom, jímž je jinan dvoulaločný. Jedinec se stal třetím v pořadí zvláště chráněným stromem svého druhu v hlavním městě. Kmen s obvodem 383 cm se zhruba ve velikosti člověka dělí na dva silné kmeny nesoucí štíhlou korunu sahající do značné výšky. Svým obvodem kmene je dle Ústředního seznamu ochrany přírody druhým nejmohutnějším památným jinanem v Českém republice. Dřeviny za památné vyhlásil odbor životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.

Vypravíte-li se za velikány do Čakovic, tak procházku vám může ještě zpestřit další zajímavost tohoto veřejně přístupného parku. V jeho středové části se nachází početná kolonie havranů polních, která nemá jinde v Praze obdoby.

Nadpoloviční většinu pražských památných stromů tvoří duby, ale najdeme zde i další zajímavé exoty, například můžeme obdivovat památný cedr, sekvojovce či olši lepkavou, která nebývá za památný strom vyhlašována příliš často.

Další informace o památných stromech v Praze, včetně bohaté fotografie naleznete na webu www.prazskestromy.cz, který již více než 3 roky přináší komplexní o velikánech naší metropole. Naleznete zde i pěší výlety za památnými stromy nebo se můžete vydat po doporučených cyklistických trasách spojující vybrané chráněné dřeviny.

Autor / zdroj: Aleš Rudl

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.