AKTUÁLNĚ / Společnost

Zahradníci z Kroměříže pomáhali v parku zámku Veltrusy likvidovat povodňové škody

KROMĚŘÍŽ

I když nebyly kroměřížský zámek ani jeho přilehlá Podzámecká zahrada současnou povodní nijak zasaženy, přesto získali kroměřížští zahradníci další praxi s likvidací povodňových škod v historickém parku, a to v parku zámku Veltrusy.

Kastelán Arcibiskupského zámku v Kroměříži Ing. Martin Krčma nabídl tuto pomoc svému kolegovi PhDr. Pavlu Eclerovi do Veltrus, a ten ji v době, kdy už bylo jasné, že se může začít pracovat na odstranění škod přijal. Z Kroměříže přijel do Veltrus kroměřížský kastelán spolu s pěti zaměstnanci zahrad a potřebným vybavením – motorové pily a nástroje. Likvidace škod probíhala od pátku 7. 6. do úterý 11. 6. v těch částech zahrady, kde už opadla voda a mohlo se tu tudíž pracovat. Hlavním úkolem bylo zpřístupnit cesty k zámku, ten se vlivem povodní stal na určitou dobu nepřístupným ostrovem.

Likvidace spočívala především v odstranění vývratů či nebezpečných stromů, u nichž vývraty hrozily. Dále byla opravena část oplocení obory a dalších kritických míst. Pracovníci z Kroměříže pracovali denně 10 – 12 hodin a jejich pracovní úsilí přerušil pouze v neděli déšť a vítr, po nichž museli znovu projít všechny části zahrady a v likvidaci škod pokračovat. Další pomoc souvisela s evidencí a vyhodnocením povodňových škod.

Pracovníci Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži určitě využili své „povodňové“ zkušenosti z roku 1997, kdy byla zatopena i Podzámecká zahrada v Kroměříži.

Autor / zdroj: Dagmar Šnajdarová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.