AKTUÁLNĚ / Společnost

13.6.2013

Zahradníci z Kroměříže pomáhali v parku zámku Veltrusy likvidovat povodňové škody

KROMĚŘÍŽ

I když nebyly kroměřížský zámek ani jeho přilehlá Podzámecká zahrada současnou povodní nijak zasaženy, přesto získali kroměřížští zahradníci další praxi s likvidací povodňových škod v historickém parku, a to v parku zámku Veltrusy.

Kastelán Arcibiskupského zámku v Kroměříži Ing. Martin Krčma nabídl tuto pomoc svému kolegovi PhDr. Pavlu Eclerovi do Veltrus, a ten ji v době, kdy už bylo jasné, že se může začít pracovat na odstranění škod přijal. Z Kroměříže přijel do Veltrus kroměřížský kastelán spolu s pěti zaměstnanci zahrad a potřebným vybavením – motorové pily a nástroje. Likvidace škod probíhala od pátku 7. 6. do úterý 11. 6. v těch částech zahrady, kde už opadla voda a mohlo se tu tudíž pracovat. Hlavním úkolem bylo zpřístupnit cesty k zámku, ten se vlivem povodní stal na určitou dobu nepřístupným ostrovem.

Likvidace spočívala především v odstranění vývratů či nebezpečných stromů, u nichž vývraty hrozily. Dále byla opravena část oplocení obory a dalších kritických míst. Pracovníci z Kroměříže pracovali denně 10 – 12 hodin a jejich pracovní úsilí přerušil pouze v neděli déšť a vítr, po nichž museli znovu projít všechny části zahrady a v likvidaci škod pokračovat. Další pomoc souvisela s evidencí a vyhodnocením povodňových škod.

Pracovníci Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži určitě využili své „povodňové“ zkušenosti z roku 1997, kdy byla zatopena i Podzámecká zahrada v Kroměříži.

Autor / zdroj: Dagmar Šnajdarová

DALŠÍ ČLÁNKY

Svůj chodník chtěl postavit z obecního

Na kuriózní případ krádeže vyjížděli ve středu ve večerních hodinách strážníci do Ostravy – Vítkovic.

Miliontý návštěvník na Flošně je očekáván v nejbližších dnech

Koupaliště Flošna je v provozu jedenáctou letní sezónu. Do miliontého návštěvníka chybí už jen přibližně 11 tisíc lidí.

Oslavy Světového dne slonů v Zoo Praha i zmrzliny pro zvířata v horkých dnech

V sobotu 8. srpna proběhne v Zoo Praha oslava Světového dne slonů. Celodenní program představí celé pražské sloní stádo včetně dvou malých sloních sam

DNES SE STALO

HISTORIE13. srpna 1775

vydala Marie Terezie nový robotní patent, ve kterém stanovila maximální délku roboty na tři dny v týdnu.

LETECTVÍ13. srpna 1891

v rámci Zemské jubilejní výstavy se odehrál první dálkový let balónem v Čechách. Balón Victor Hugo vzlétl v pražské Stromovce a přistál u Pardubic za 2 hodiny.

DOPRAVA13. srpna 1898

byl na železniční trati Telč - Kostelec u Jihlavy zahájen pravidelný provoz pro veřejnost.

POZVÁNKA OBRAZEM