Zájem o Čtení pomáhá přesáhl hranice České republiky. K charitativnímu projektu se připojilo několik desítek dětí z šesti poboček České školy bez hranic ve Francii, Německu a Švýcarsku. Čtením a vyplňováním kontrolních testů žáci České školy bez hranic pomáhají dobré věci a zároveň si tím zlepšují své znalosti českého jazyka. Do projektu Čtení pomáhá je v současné době zapojeno přes 137 tisíc dětí.
„Projekt Čtení pomáhá pro naše žáky představuje ideální propojení četby, České republiky a prospěšné činnosti. Podpořit dobrou věc penězi, které si děti vydělaly vlastním čtením, je pro ně velmi stimulující a zábavné,“ říká předsedkyně České školy bez hranic, o. s. (ČSBH) Lucie Slavíková-Boucher. Její slova potvrzuje také Jana Vaňková, zástupkyně ČŠBH v Curychu: „Naše děti jsou z projektu nadšené. Baví je objevovat jednotlivé knihy ze seznamu, především ty od českých autorů. Čtení a následné vyplňování kontrolních testů navíc přispívá k obohacení jejich slovní zásoby v českém jazyce.“
Do projektu Čtení pomáhá se zatím zapojilo šest poboček České školy bez hranic – Berlín, Curych, Drážďany, Mnichov, Paříž a Ženeva. Celkem má Česká škola bez hranic devět poboček v rámci Evropy a několik desítek partnerských a spřátelených škol po celém světě, navštěvuje ji okolo 1400 žáků. Tyto školy jsou určeny pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let, které žijí v zahraničí, ale chtějí mít kontakt s českým prostředím. Nabízejí výuku češtiny a českých reálií jako doplnění každodenního vzdělání, které děti českého původu získávají v zahraničních školách.
První srpnový týden proběhl v Praze již 5. ročník mezinárodní konference ČŠBH, které se účastnilo více než 70 osob z řad zástupců České školy bez hranic v zahraničí a zájemců o výuku češtiny z celého světa. Konference byla jako každoročně příležitostí vyměnit si navzájem zkušenosti, seznámit se, prodiskutovat nové legislativní změny dotýkající se výuky češtiny v zahraničí a v neposlední řadě se naučit novým pedagogickým přístupům během nabízených metodických školení.