AKTUÁLNĚ / Společnost

26.11.2013

Děti pomáhají s rozšířením muzea knihařství v Rožďalovicích

ROŽĎALOVICE

Do rodinného muzea a knihařské dílny Jendy Rajmana ve středních Čechách míří návštěvníci především shlédnout názorné ukázky dřívějšího způsobu vazby knih za použití původních nástrojů a strojních zařízení.

Muzeum by však mohlo nabízet mnohem víc, spousta zajímavých věcí ze sbírek totiž zůstává skryta z důvodu malého prostoru. To se může brzy změnit. Mladí čtenáři z projektu Čtení pomáhá se snaží shromáždit prostředky k jeho rozšíření. Cílem je načíst částku 110 tisíc korun.

Knihařský mistr Jenda Rajman založil rodinné knihařství v Rožďalovicích už v roce 1925. Knihaři zde nejen vytvářeli zdobené umělecké knižní vazby, ale také vázali knihy pro významné české spisovatele a umělce. Ti pak dílně na oplátku věnovali vzácné obrazy, grafiky a malby. Po válce knihařství začalo chátrat a postupně svou činnost úplně zastavilo. V současnosti dědici zajistili opravu části dílny i knihařských nástrojů a ukazují návštěvníkům výsledky knihařské práce.

„Naše prostory jsou omezené, proto můžeme vystavovat jen malou část mistrovy sbírky. K dílně sice patří i velký dům s dlouhou historií, ten je ale ve špatném stavu, zatéká do něj a rozpadá se. Nemáme tak exponáty kam dát, protože vlhké prostředí by je poničilo. Rádi bychom dům nechali opravit a všechno zajímavé v něm vystavili. Návštěvníci si zde také v budoucnu budou moci zkoušet svázat vlastní knihy, používat knihařskou zlatičku a mnoho dalšího,“ říká Eugenie Hančarová, jejíž rodině muzeum patří.

Do obnovy muzea se zapojili i děti z projektu Čtení pomáhá, které pomáhají nasbírat částku 110 tisíc korun za kredity získané četbou knih. Ta bude využita k přípravě speciálního stavebního projektu, podle něhož bude prováděna oprava historického domu. Do projektu Čtení pomáhá se za více než dva roky existence zapojilo téměř 148 tisíc dětí.

„Rozhodli jsme se také poděkovat čtenářům za jejich pomoc tím, že nejaktivnější školní třídě uspořádáme v našem muzeu prohlídku zcela zdarma,“ dodává Eugenie Hančarová.

Autor / zdroj: Eva Krutáková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Mezinárodní soutěžní výstava modelářů v Ostravě opět v Bělském lese

Stovky modelářů a autorů papírových „vystřihovánek“ z České republiky, ale také ze Slovenska a Polska očekávají organizátoři mezinárodní výstavy papír

Post

Kontroly hazardu v Ústeckém kraji nepolevují

Dalších třináct nelegálně provozovaných herních zařízení, tzv. kvízomatů, zadrželi v uplynulých dnech ústečtí celníci.

Post

Hradec nenašel recept na mistra ani napodruhé

Hradec nezvládl ani druhé domácí čtvrtfinále a do Brna pojede za stavu 0:2.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA