AKTUÁLNĚ / Společnost

19.2.2014

Rožnov opraví kříže a památník na hřbitově

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM

Obnovu dvou křížů a památníku obyvatelům Rožnova, kteří zahynuli v koncentračních táborech během 2. světové války, bude v letošním roce realizovat rožnovská radnice. Kříže i památník jsou umístěny na starém městském hřbitově na ulici 5. Května, který také projde rozsáhlou obnovou.

První kříž na tehdy novém hřbitově z roku 1888, Kříž Františka a Anny Šimurdových z roku 1913 a památník (kříž) obyvatelům Rožnova, kteří zahynuli v koncentračních táborech během 2. světové války. Tyto tři sakrální památky čeká v letošním roce obnova. Restaurátorské práce by měly být zahájeny v březnu letošního roku a ukončeny by měly být do října 2014.

„Na restaurátorsky i finančně nejnáročnější kříž z roku 1888 počítá město s dotací z Fondu kultury Zlínského kraje ve výši 46,5 tisíc korun (celkové náklady jsou 77,5 tis. korun). U ostatních dvou památek musíme jejich obnovu hradit z vlastního rozpočtu. Restaurátorské práce na kříži z roku 1913 budou stát přibližně 73 tisíc korun, obnova památníku pak 15 tisíc korun,“ uvedla projektová manažerka rožnovského MěÚ Jana Konečná.

„U všech těchto sakrálních památek bude provedeno očištění od nečistot, odstranění původních nátěrů a biosanace povrchu kamene. Následně bude provedena konsolidace kamenného materiálu, provedení plastických retuší všech poškozených míst a barevná lazurní retuš tmelů a rušivých míst. Důležitým finálním krokem bude ochranné ošetření povrchu kamene hydrofobizačním prostředkem,“ vypočítala jednotlivé restaurátorské práce referentka odboru správy majetku Petra Glumbíková.

Kříž na starém městském hřbitově na Prochodné
V 80 letech 19. století se obce rožnovské farnosti potýkaly s nedostatkem prostoru na hřbitově u farního kostela Všech svatých. Otázku, zda stávající hřbitov v centru města rozšířit nebo zda vybudovat hřbitov nový, nakonec představitelé obcí farní správy, hejtmanství a dalších úřadů „rozsekli“ rozhodnutím vybudovat zcela nové pohřebiště na pravém břehu řeky Bečvy v místě zvaném Prochodná. Nový hřbitov, zprovozněný 1.7.1889, byl při svém budování rok předtím vybaven křížem, který nyní bude restaurován.

Kříž Františka a Anny Šimurdových
byl jako druhý hřbitovní kříž vybudován na paměť zemřelého Františka díky donaci Anny Šimurdové v roce 1914. Náklady se tehdy vyšplhaly na tisíc rakouských korun.

Kříž za oběti války na starém městském hřbitově na Prochodné
se nachází v jižní části hřbitovního areálu. Postaven byl hned po osvobození v roce 1945 jako upomínka na obyvatele Rožnova, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech a věznicích.

Autor / zdroj: Tomáš Gross

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Spánková laboratoř ve zlínské nemocnici navýšila počet lůžek, pacienti se tak dočkají pomoci dříve

Ze dvou na pět navýšila počet lůžek spánková laboratoř Plicního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Jde o reakci na obrovský zájem o vyše

Post

Tragická dopravní nehoda mezi Karvinou a Orlovou

Sedm týmů zdravotnické záchranné a dvě jednotky profesionálních hasičů zasahovaly v úterý ráno u vážné nehody tří osobních automobilů a nákladního voz

Post

Pátek bude znovu patřit farmářskému trhu na náměstí

Každé dva týdny nabízejí lokální prodejci své zboží v rámci farmářských trhů na valašskomeziříčském náměstí. Nejinak tomu bude v pátek 19. července.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA