AKTUÁLNĚ / Společnost

27.2.2014

Rotary poslalo prvních 24 dětí s atopickým ekzémem na léčebný pobyt k Mrtvému moři

PRAHA

24 českých a slovenských chlapců a děvčat s atopickým ekzémem odletělo z pražské Ruzyně ve středu krátce po půlnoci na speciální léčebný pobyt k Mrtvému moři do Izraele. Startuje tak projekt v hodnotě 6,3 milionu korun.

Ve skupině bylo zařazeno také pět dětí, které jsou momentálně v péči Klokánků, zařízení Fondu ohrožených dětí. Náklady na jejich cestu, pobyt, terapie, pedagogický a zdravotnický doprovod hradí mezinárodní nezisková organizace Rotary. Naostro tak startuje roční projekt pomoci malým Čechům a Slovákům trpícím touto chorobou, jehož úhrnná hodnota činí 6,3 milionu korun. Odlet dětí byl s přispěním Letiště Václava Havla Praha připraven tak, aby rodiny i děti zatěžovalo půlnoční cestování co nejméně.

Děti ve věku od 1 do 17 let stráví 32 dnů v Německém léčebném centru (Deutsches Medizinisches Zentrum, DMZ) v Izraeli, ubytováni budou v hotelu LOT, v jehož areálu DMZ sídlí. Zde se pod dozorem lékařů zúčastní klimatoterapie (léčby místním specifickým klimatem), která může zásadním způsobem pozitivně ovlivnit průběh jejich nemoci. Společně s dětmi cestují také dermatoložka, dvě učitelky a šest rodičů jako organizační podpora a nepedagogický dohled.

Na začátku stála zkušenost rodiče - člena Rotary

U vzniku tohoto projektu stál člen Rotary klubu Prag Bohemia Oliver Schmitt, kterého inspirovaly vynikající výsledky léčby atopického ekzému u jeho syna. Nyní tedy stejnou terapii podstoupí další desítky českých a slovenských dětí. "Viděli jsme neuvěřitelný pokrok v léčbě atopického ekzému, který dokáže klimatoterapie způsobit," uvedl jeden z manažerů projektu a mluvčí Rotary Distriktu 2204 George J. Podzimek. "Protože víme, že pro mnoho českých a slovenských rodin je tato léčba nedostupná, rozhodli jsme se jim pomoci. Zdravotní projekt, jehož úhrnná cena dosahuje 180 tisíc dolarů, tedy 6,3 milionu korun, je celý financován z příspěvku rotariánů z našeho regionu i z celého světa a díky grantu z Nadace Rotary."

Rotary rozděluje pomoc podle sociální situace rodiny

Projekt připravovali čeští a slovenští Rotariáni téměř tři roky. Kromě financování a detailní organizace cest i pobytu zajistili také odbornou garanci v osobách Prof. MUDr. Petr Arenbergera, DrSc. MBA, přednosty Dermatovenerologické kliniky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a MUDr. Marca Harariho, ředitele kliniky DMZ v Izraeli. Vzhledem k tomu, že ne každý případ atopického ekzému je pro léčbu klimatoterapií vhodný, předcházel dnešnímu odletu pečlivý výběr vhodných adeptů, který proběhl 12. prosince ve Vinohradské nemocnici. "Poté, co jsme z přihlášených vybrali ty, pro které může být pobyt u Mrtvého moře přínosem, jsme se s rodinami dohodli na případné spoluúčasti na financování pobytu jejich dětí," vysvětluje George J. Podzimek. "Tento Rotary projekt má nastavená jasná pravidla případného spolufinancování ze strany rodičů, které zohledňují sociální situaci jednotlivých rodin."

Cílem je také zlepšení informovanosti lékařů

Projekt bude pokračovat 13 měsíců: další slupina dětí odlétá do Izraele na podzim, poslední pak na jaře roku 2015. Cílem není jen pomoc malé části dětí s atopickým ekzémem - touto nemocí dnes v Evropě trpí každé páté dítě - ale také změna v nahlížení českých a slovenských lékařů na možnosti léčby s pomocí klimatoterapie. Proto pod vedením Prof. Arenbergera vzniká studie, porovnávající klimatoterapii s farmakologickou léčbou a která by měla zlepšit informovanost lékařů i veřejnosti v České a Slovenské republice a která by případně mohla ovlivnit změnu postoje zdravotních pojišťoven k této problematice.

Autor / zdroj: Tomáš Hečko

DALŠÍ ČLÁNKY

Po třech letech zaznamenala znojemská porodnice největší počet porodů

Porodníci znojemské nemocnice loni přivedli na svět 977 dětí. Za poslední tři roky je to nejvíce dětí. Koronavirová pandemie přímo porodnické výsledky

Otužilá mláďata u valašek

Prvním mládětem nového roku, které se narodilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, je sameček plemene ovce domácí valaška. Na svět přišel

DNES SE STALO

VĚDA A TECHNIKA

19. ledna 1983

byl uveden na trh revoluční osobní počítač Apple Lisa.

HISTORIE

20. ledna 1265

se poprvé v historii sešel Anglický parlament. Svolal ho Simon de Montfort Earl z Leicesteru.

PŘÍRODA

20. ledna 1969

bylo vyhlášeno chráněné území Pod Veselovem z důvodu výskytu silně ohroženého koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), který je zde relativně hojně zastoupen. Kromě koniklece se zde nachází několik dalších vzácnějších druhů rostlin.

POZVÁNKA OBRAZEM