AKTUÁLNĚ / Společnost

1.7.2014

Čeští a slovenští ochránci budou společně zachraňovat studánky

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí se dlouhodobě věnuje péči o studánky a prameny. O své zkušenosti se dělí také se Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), s nímž společně připravili projekt Starostlivosť o studničky - cesta k zachovaniu prírodných hodnôt. Ten byl podpořen Programem přeshraniční spolupráce SR-ČR.

Cílem ochránců je během tohoto roku zastřešit celkem 40 zanedbaných pramenů v Javorníkách a na Malé Fatře. „Pre návštevníkov pohybujúcich sa v horách sú pramene jediným zdrojom vody a osvieženia pri ich putovaní, ak neberieme do úvahy osvieženie v podobe pohľadu na čarokrásnu prírodu. Studničky do prírody stále patrili, boli využívané návštevníkmi, no v súčasnosti sú značne zanedbané. Nie je záujem o ich údržbu a ich starostlivosť s ohľadom na ekonomickú krízu a klesajúcu úctu k vode,“ podotýká předsedkyně SZOPK Kristína Voralová.

Nejprve bude třeba vyhledat a vytipovat prameny a studánky, které potřebují péči. Částečně proběhne mapování obou slovenských oblastí, část vytipují obce a místní lidé. Měly by být blízko turistických tras a dalších navštěvovaných míst, aby byly lidem k užitku. „Výstupom projektu bude aj vytvorenie zoznamu drobných vodných zdrojov a retenčných lokalít v krajine, ktorý bude slúžiť pre potreby manažmentu daných lokalít správam CHKO a NP, samosprávam pri plánovaní zásahov do krajiny, ďalej lesným správam a ďalším subjektom. Společnou prácou chceme zvýšiť povedomie obyvateľov a budovať úctu k vode, ako aj k tradíciam. Spoločným realizovaním projektu prehĺbime medzinárodnú spoluprácu a upevníme medziľudské vztahy. A nakoniec chceme nájsť každej studničke patróna, ktorý sa bude o ňu starať a zabezpečí jej uchovanie do ďalších rokov,“ doplňuje Kristína Voralová.

Autor / zdroj: Renata Votrubová

DALŠÍ ČLÁNKY

Svůj chodník chtěl postavit z obecního

Na kuriózní případ krádeže vyjížděli ve středu ve večerních hodinách strážníci do Ostravy – Vítkovic.

Miliontý návštěvník na Flošně je očekáván v nejbližších dnech

Koupaliště Flošna je v provozu jedenáctou letní sezónu. Do miliontého návštěvníka chybí už jen přibližně 11 tisíc lidí.

Oslavy Světového dne slonů v Zoo Praha i zmrzliny pro zvířata v horkých dnech

V sobotu 8. srpna proběhne v Zoo Praha oslava Světového dne slonů. Celodenní program představí celé pražské sloní stádo včetně dvou malých sloních sam

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM