AKTUÁLNĚ / Společnost

1.7.2014

Čeští a slovenští ochránci budou společně zachraňovat studánky

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí se dlouhodobě věnuje péči o studánky a prameny. O své zkušenosti se dělí také se Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), s nímž společně připravili projekt Starostlivosť o studničky - cesta k zachovaniu prírodných hodnôt. Ten byl podpořen Programem přeshraniční spolupráce SR-ČR.

Cílem ochránců je během tohoto roku zastřešit celkem 40 zanedbaných pramenů v Javorníkách a na Malé Fatře. „Pre návštevníkov pohybujúcich sa v horách sú pramene jediným zdrojom vody a osvieženia pri ich putovaní, ak neberieme do úvahy osvieženie v podobe pohľadu na čarokrásnu prírodu. Studničky do prírody stále patrili, boli využívané návštevníkmi, no v súčasnosti sú značne zanedbané. Nie je záujem o ich údržbu a ich starostlivosť s ohľadom na ekonomickú krízu a klesajúcu úctu k vode,“ podotýká předsedkyně SZOPK Kristína Voralová.

Nejprve bude třeba vyhledat a vytipovat prameny a studánky, které potřebují péči. Částečně proběhne mapování obou slovenských oblastí, část vytipují obce a místní lidé. Měly by být blízko turistických tras a dalších navštěvovaných míst, aby byly lidem k užitku. „Výstupom projektu bude aj vytvorenie zoznamu drobných vodných zdrojov a retenčných lokalít v krajine, ktorý bude slúžiť pre potreby manažmentu daných lokalít správam CHKO a NP, samosprávam pri plánovaní zásahov do krajiny, ďalej lesným správam a ďalším subjektom. Společnou prácou chceme zvýšiť povedomie obyvateľov a budovať úctu k vode, ako aj k tradíciam. Spoločným realizovaním projektu prehĺbime medzinárodnú spoluprácu a upevníme medziľudské vztahy. A nakoniec chceme nájsť každej studničke patróna, ktorý sa bude o ňu starať a zabezpečí jej uchovanie do ďalších rokov,“ doplňuje Kristína Voralová.

Autor / zdroj: Renata Votrubová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Mezinárodní soutěžní výstava modelářů v Ostravě opět v Bělském lese

Stovky modelářů a autorů papírových „vystřihovánek“ z České republiky, ale také ze Slovenska a Polska očekávají organizátoři mezinárodní výstavy papír

Post

Kontroly hazardu v Ústeckém kraji nepolevují

Dalších třináct nelegálně provozovaných herních zařízení, tzv. kvízomatů, zadrželi v uplynulých dnech ústečtí celníci.

Post

Hradec nenašel recept na mistra ani napodruhé

Hradec nezvládl ani druhé domácí čtvrtfinále a do Brna pojede za stavu 0:2.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA