AKTUÁLNĚ / Společnost

14.10.2014

Velvary našly své tolary

VELVARY

Už to bude rok, co se Velvarští rozhodli, že by rádi vlastními silami zvelebili okolí bývalé plovárny u Malovarského rybníka, takzvaného Malvaňáku, a začali na tom pracovat.

Díky podpoře Nadace VIA, která jim v rámci projektu Místo, kde žijeme, poskytla grant 300.000 Kč na rozjezd, uspořádali několik veřejných plánovacích setkání a od jara začali pracovat. Na brigády začaly chodit desítky lidí a během šesti setkání bylo odpracováno přes 2 500 pracovních hodin. Setkání sedmé symbolicky věnovali odpočinku. V sobotu 11. října zakončili první části prací na „novém“ Malvaňáku velkou slavností. A bylo co slavit. Velvarská iniciativa ukázala, že i v dnešní době lze mnohé zvládnout za minimálních prostředků. Výsledky jsou ohromné – díky soudržnosti místních dochází nejen ke zkrášlení okolí rybníka, ale nevídaně kvete i místní pospolitost.

„Na oslavě jsme chtěli ukázat všechno, co se za půl roku povedlo společnými silami opravit, zasadit, vyčistit a zkrášlit,“ říká duše projektu Radim Wolák. Přírodní zákoutí, jen půl kilometru vzdálené od historického náměstí Velvar, se od jara skutečně výrazně proměnilo. „Vyčistili jsme louku a náhon, odstranili betonové zbytky cest a zaniklých staveb, máme krásné veřejné ohniště, bylinkovou zahrádku, postavili jsme herní prvky z přírodních materiálů, pískoviště a prostranství jsme osadili novými modřínovými lavicemi,“ vyjmenovává Wolák. „Slavnost byla díkem všem, kdo se zapojili, a hlavně Nadaci VIA za důvěru. Její podpora pro nás byla moc důležitá, zavazovala nás udělat vše včas a nevzdat to.“

Projekt, který si vzalo za svůj celé město a který podporují také místní i okolní firmy a živnostníci, oslavou nekončí. „Tohle je jen začátek. Už máme projekt a stavební povolení na moderní víceúčelové pódium se zázemím, krásnou stavbu pro nás citlivě v plovárenském duchu navrhl v skvělý architekt Jan Červený. Pracujeme také na tom, jak přírodě a rozumu blízkými cestami zlepšit vodu v rybníce, máme připraven osazovací plán zeleně, který počítá se zasazením 111 stromů,“ hýří vizí do budoucna Wolák. Bude třeba získat ještě hodně prostředků a podpory, aby se rybník mohl v dohledné době stát opět vyhlášenou plovárnou, jakou byl za První republiky, ale Velvarští věří, že se jim to povede.

Společná práce místní baví. Někdo hází lopatou, jiný přinese občerstvení nebo půjčí techniku. Po třech hodinkách odbahňování náhonu každému pěkně chutnají buřty opečené na ohni i domácí bábovka a pěkně se při tom povídá. „Je úžasné, co vše se tu už skoro zadarmo udělalo. A že jsou místní spolu. To je to nejcennější, co si nikde nekoupíte. V tom našly Velvary obrovské bohatství, možná své ztracené tolary“ dodává Wolák a zve: „každý, kdo chce pomoci, je vítán, kvůli atmosféře začali jezdit už i přespolní. Ale pozor, je to vysoce návykové!“

Partnery grantového programu Nadace VIA jsou společnost NET4GAS, s. r. o. a Nadace České spořitelny. "Odhodlání, nadšení i zdařilá realizace, které jsme svědky ve Velvarech, budou jistě sloužit jako jedna z příkladných ukázek pro další uchazeče v programu Místo, kde žijeme. Přeji i Velvarským, aby se tento startovací projekt zúročil v dalších podobně úspěšných akcích," vzkázala Zuzana Kučerová ze společnosti NET4GAS.

Autor / zdroj: Kristýna Járová

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

DOPRAVA6. dubna 1909

byl zahájen provoz na úzkorozchodné dráze Ostrava–Karviná.

KULTURA6. dubna 1943

poprvé vyšel Malý princ, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury.

VESMÍR6. dubna 1973

NASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11 určenou k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy.

POZVÁNKA OBRAZEM