AKTUÁLNĚ / Společnost

Děti z Karlových Varů objevily zapomenuté pamětníky války a komunistické diktatury a zaznamenaly jejich příběhy
 
Autor / zdroj foto: mmkv.cz

KARLOVY VARY

„Vrhly jsme se na ty brambory, co nasypali prasatům. To nám zachránilo život,“ vzpomíná Jarmila na utrpení v pracovním táboře Christianstadt na konci války.

„Hned jdu, jen si zavážu boty“ řekl manžel Věře, když utíkala do protileteckého krytu. To bylo naposled, co ho spatřila. Bombardování nepřežil. „Když jsem šel poprvé do útoku, musel jsem pořád myslet na svoje dětství a na rodiče,“ vypráví Václav o svém válečném nasazení na Dukle.

Dramatické životní osudy Jarmily Weinbergerové, Věry Trechové, Václava Hajného a dalších pamětníků, do jejichž životů drasticky zasáhla válka i komunistická a nacistická totalita, by zůstaly zapomenuty, nebýt žáků karlovarských základních škol, kteří jejich příběhy zdokumentovali v rámci celostátního projektu Příběhy našich sousedů. Ten v Karlových Varech realizuje sbírka Paměť národa a Magistrát města Karlovy Vary. Děti v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a pod vedením svých pedagogů a koordinátorů sbírky Pamět‘ národa jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do formy ucelených životních příběhů. Ty jsou poté uloženy ve sbírce Pametnaroda.cz a také na stránkách Pribehynasichsousedu.cz

V Karlových Varech se projektu účastnilo 39 žáků osmých a devátých tříd ze tří karlovarských základních škol, kteří byli rozděleni do 10 projektových týmů. Dětem se podařilo zdokumentovat příběhy deseti pamětníků, mezi nimiž nechybí váleční veteráni, přeživší holokaust nebo odbojáři.

* Jan Spira – Matka pana Spiry byla Němka a otec Žid. Od transportu do koncentráku je zachránila pouze otcova výjimečná odbornost v oblasti spojovací techniky. Osvobození rodině paradoxně přineslo nové nebezpečí, spojené s odsunem Němců.

* Jindřiška Burzičová – V osmdesátých letech se provdala za Bosňáka a v roce 1991 se jim narodila dcera. Pár dnů na to vypukla válka a manžel paní Burzičové narukoval. Sama s malým dítětem se ocitla v blízkosti válečné fronty. Nakonec ji pomohl Mezinárodní Červený kříž, který rodinu repatrioval zpět do Čech.

* Domink Linke – Rodina slovenských Němců se po vyhlášení fašistického Slovenského štátu přestěhovala do Čech. Otec pana Linkeho byl expertem na šlechtění koní, díky čemuž se vyhnul odvodu do wehrmachtu. Život pana Linkeho byl nicméně i po osvobození negativně ovlivněn faktem, že měl německou národnost.

* Gizela Boriková – Spolu se svými rodiči a sourozenci slovenskými Maďary zažila osvobozování jižního Slovenska Rudou armádou. Rodina po válce využila státní pobídky k znovuosídlení pohraničí a přesídlila do Karlových Varů.

* Božena Klusáková – Když její rodiče zatklo a uvěznilo gestapo za poslech zahraničního rozhlasu, musela se začít sama starat o mladšího bratra.

* Jarmila Weinbergerová – Ze všech 36 členů její rodiny přežila válku a věznění v Osvětimi jako jediná.

* Věra Trechová – Krátce po svatbě musel manžel paní Trechové do Německa v rámci totálního nasazení. Na konci války se mu podařilo utéct a manželé se opět shledali. Ne na dlouhou. Manžel za pár dnů zahynul při spojeneckém bombardování Brna.

* Jiří Karabel – Jeho rodiče ukrývali ve svém hostinci Dr. Lyčku, který ošetřoval raněného Jana Kubiše – strůjce atentátu na Reinharda Heydricha. Po zatčení gestapem byli oba zastřeleni. Malý Jiří putoval do dětského internačního tábora Svatobořice. Po válce žil po příbuzných

.

* Václav Hajný – Narodil se na Ukrajině do rodiny volyňských Čechů. Po vypuknutí války narukoval do československé zahraniční armády v Sovětském svazu, se kterou se zúčastnil osvobození Československa. Po válce do Čech přesídlil i s celou svou rodinou.

* Milan Drbohlav – V srpnu 1968 zažil okupaci Karlových Varů sovětskou armádou a podílel se na aktivním odporu vůči okupantům.

„Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívají jako úplnou detektivku a přitom se seznamují s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu,“ říká koordinátorka projektu Hana Hniličková ze sbírky Paměť národa.

Slavnostní závěrečná prezentace příběhů pamětníků z Karlových Varů, kde projekt v tuto chvíli vrcholí, proběhne za účasti pamětníků, dětí a představitelů města ve středu 17. června od 17.00 v sále Krajské knihovny Karlovy Vary–Dvory (Závodní 378/84).

Od roku 2012 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo zhruba tisíc žáků osmých a devátých tříd z více než stovky základních škol po celé ČR. Koordinátoři žákovských týmů z řad učitelů jsou vyškoleni profesionálními dokumentaristy sbírky Paměť národa, která je spolu se společností Post Bellum organizátorem projektu na celostátní úrovni. Žáky zpracované nahrávky a příběhy se ukládají do sbírky Paměť národa a také do webové aplikace My jsme to nevzdali http://www.myjsmetonevzdali.cz/pribehy-nasich-sousedu/, která představuje učební pomůcku široce využívanou pedagogy základních a středních škol pro obohacení výuky historie o autentická svědectví pamětníků (ve formě nahrávek, videí a animovaných prezentací).

Autor / zdroj: Filip Hrubý

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.