OSTRAVA
Vyostřenou diskuzi mezi opozicí v čele s ODS a vládnoucí koalicí ČSSD a KSČM lze očekávat na dnešním zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje na téma vědecké knihovny v Ostravě. Její výstavbu podpořila v úterý také občanská iniciativa.
"Vítězný projekt z regulérní architektonické soutěže, uspořádané krajským úřadem v roce 2004, získal nejen první místo v klání, ... ale současně si získal i naše sympatie. Je tomu tak proto, že daný projekt považujeme za kvalitní, výrazný a hodný veřejné stavby takového významu, jakým je veřejná knihovna s vědeckým zaměřením. Jsme plně přesvědčeni, že pluralitní společnost si nelze představit bez kvalitního přístupu k různorodým zdrojům informací," píše se v petici, kterou se na představitele kraje, města, na Evropskou komisi, na ministra kultury, ale i na veřejnost obrací nově vzniklá občanská iniciativa za Černou kostku v Ostravě. Podepsáni jsou pod ní Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec, známé ostravské kulturní osobnosti. Petice se zasazuje o stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle původního projektu a je reakcí na prohlášení vedení Moravskoslezského kraje, že vyhlásí novou investorskou soutěž, v níž bude podmínkou dodržení ceny za stavbu 850 milionů korun. Petice protestuje proti takovému postupu vedení kraje. "Domníváme se, že je potřeba dále jednat o možnostech jeho (projektu - pozn. red.) financování a to jak s Ministerstvem kultury ČR, Evropskou unií, s městem Ostravou, tak i s jinými subjekty. Požadujeme, aby krajský úřad vypsal výběrové řízení na dodavatele stavby a aby v nejkratším možném termínu zahájil její realizaci," stojí ve výzvě občanské iniciativy.
Moravskoslezský kraj 11. června oznámil, že Vědecká knihovna v Ostravě by se měla začít stavět v roce 2012 a stát by měla maximálně 850 milionů korun s tím, že se na tom vedení kraje dohodlo s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem. Hejtman Jaroslava Palas ujistil, že stavba vědecké knihovny v Ostravě, která měla původně začít příští rok, je pro něj stále prioritou, ale krajská reprezentace musela ustoupit od původních megalomanských plánů, podle nichž se na výstavbu knihovny počítalo s 1,5 miliard korun a konečné náklady mohly být podle Palase až dvě miliardy.
Podle aktuální dohody s ministrem bude finanční podíl státu na stavbě 490 milionů korun a podíl kraje 360 milionů korun. Knihovna by měla stát v roce 2014 na původně plánovaném místě, tedy na volném prostranství naproti Domu kultury města Ostravy. Moravskoslezský kraj vyhlásí soutěž na investora s tím, že hlavní podmínkou bude dodržení ceny. Částku 600 milionů korun z evropských peněz, s nimiž se původně počítalo na stavbu knihovny, rozhodl monitorovací výbor Moravskoslezského kraje převést do školství a zdravotnictví.
Opoziční zastupitel a předseda krajské ODS Zbyněk Stanjura prohlásil, že je pro něj nepochopitelné, jak mohli na monitorovacím výboru hlasovat pro přesun evropských prostředků určených na knihovnu i představitelé vysokých škol. Podle něj postup současné krajské reprezentace připravil region o více než miliardovou zakázku, která mohla v době krize pomoci místní ekonomice, navíc by přišla krajský rozpočet na pouhých 160 milionů korun. Kromě evropské dotace se na financování stavby měl podílet také stát. Podle Stanjury hlasovali svého času pro stavbu knihovny zastupitelé napříč politickým spektrem, nyní tento politický konsensus současné krajské vedení ztratilo. Stanjura navíc pochybuje, zda je částka 850 milionů korun na stavbu reálná a zda lze počítat v dalších letech s penězi slíbenými ministrem, který bude úřadovat jen do podzimu.
Nová budova Moravskoslezské vědecké knihovny se měla začít stavět naproti Kulturního domu města Ostravy poblíž krajského hejtmanství v roce 2010, hotova měla být v roce 2012. Minulá krajská reprezentace tvořená ODS a KDU-ČSL ale 3. září loňského roku zrušila veřejnou zakázku na dodavatele stavby vědecké knihovny a požádala ministerstvo kultury o přesun alokovaných finančních prostředků na pozdější období. Návrhy vzešlé ze soutěže totiž počítaly s daleko vyšší cenou stavby, než byl kraj ochoten investovat. Tehdejší koalici se poté jevilo politicky nekorektní vyhlašovat novou veřejnou soutěž těsně před volbami do krajského zastupitelstva, proto minulé vedení kraje nechalo rozhodnutí na dobu po volbách. ODS nyní vyčítá novému vedení kraje, že se od loňského listopadu ve věci nijak neangažovalo, a tím připravilo Moravskoslezský kraj v době krize o lukrativní investici. Současná krajská reprezentace operuje tím, že ministerstvo odmítlo v době krize poskytnout původně přislíbené finanční prostředky.
Vědecká knihovna byla v Ostravě založena v roce 1951 a současné prostory navazující na objekt ostravské radnice na Prokešově náměstí jsou už nevyhovující, některé knižní fondy má knihovna na jiných místech města. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě je příspěvkovou organizace s knihovním fondem přesahujícím jeden milion svazků.