AKTUÁLNĚ / Společnost

Gayové a lesbičky pošlou papežovi pusu

PRAHA

Organizace českých gayů a lesbiček upořádají v předvečer návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně happening, na kterém upozorní církev na rovnost lidských práv pro všechny lidi bez rozdílu sexuální orientace.

Happening nazvaný "Pusa pro papeže" se gayové a lesbičky rozhodli uspořádat na Náměstí svobody v sobotu 26. září v 18 hodin. "Součástí shromáždění bude hromadný apel za lidská práva adresovaný hlavě římsko-katolické církve a symbolický polibek na zdůraznění obecné výzvy k lásce k bližnímu," řekla Jolana Navrátilová z organizace Holky v Brně.

Otevřeným dopisem adresovaným Benediktu XVI. chtějí podle slov Navrátilové organizátoři happeningu upozornit na diskriminaci gay, lesbických, bisexuálních a transsexuálních osob v mnoha částech světa a také v rámci římskokatolické církve a vyzvat papeže i ostatní katolíky k toleranci a otevřenosti.

"K otevřenosti chceme vyzvat i účastníky nedělní mše, kterou bude papež Benedikt XVI. sloužit na tuřanském letišti, a obecně celou křesťanskou veřejnost," upřesnili své motivy brněnští organizátoři. Právě k podpoře vzájemné lásky si účastníci happeningu vymění symbolické polibky a k tomu vyzvou také okolostojící.

Gayové a lesbičky zároveň přečtou v sobotu večer na náměstí otevřený dopis adresovaný hlavě katolické církve. Text podpoří argumentací z bible, neboť jsou přesvědčeni, že ve slovech Ježíše Nazaretského bychom našli málo odsudků jiné sexuální orientace, naopak převažují příklady přijímání těch, které okolní společnost vylučovala. "Ježíš rozhodně nevyzývá k diskriminaci nebo odsouzení, neboť se zastával všech, i těch nejmenších a vyloučených, a právě mezi ně gayové, lesby i další lidé s jinou sexualitou patří," vyjmenovala důvody veřejné výzvy Navrátilová.

V Česku žije podle organizátorů happeningu mnoho lidí s jinou sexuální orientací, kteří se hlásí ke katolickému vyznání. "Tito lidé často přiznávají, že se potýkají s problémy a někdy i odsouzením právě v rámci církevního společenství. Někteří nedokážou přijímat sebe sama v konfrontaci s dogmaty církve a očekávaným zavržením," řekla Navrátilová. Nejlepším a nejlidštějším řešením jejich problému je podle gay a lesbických organizací právě přijímání druhého a podaná ruka - ovšem ne tím, že se jiná sexualita popírá nebo se nabádá k jejímu „léčení“.

Organizátoři jsou rovněž přesvědčeni, že papež by měl ve 21. století podporovat otevřenější debatu o sexu a sexualitě a napodobit jiné světové náboženské vůdce v jejich postoji k bezpečnému sexu, který - například i pouhým rozdáváním kondomů, může pomoci zabránit lidskému utrpení.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.