AKTUÁLNĚ / Společnost

Romští mentorové se v Děčíně starají o lidi odsouzené k alternativním trestům

DĚČÍN

Romy, kteří byli odsouzeni k alternativnímu trestu, mají v Děčíně na starosti romští mentorové. Dvanáct mentorů se stará hlavně o to, aby odsouzení splnili podmínky trestu řádně a nemuseli znovu před soud.

Alternativním trestem je většinou odpracování určeného počtu hodin obecně prospěšných prací. Jestliže trest nevykonají, hrozí jim vězení a cílem romských mentorů je této hrozbě zabránit. Mentoři spolupracují se střediskem probační a mediační služby a motivují odsouzené, aby podmínky trestu řádně splnili – chodili včas do práce a pracovali dobře.

"Všichni děčínští mentoři absolvovali teoretické školení, nyní je čeká praxe. Na začátku projektu se přihlásilo 14 zájemců, počet se nakonec ustálil na dvanácti lidech. Projekt potrvá do konce roku. Mentor je jakýmsi mostem mezi institucemi a klienty, mezi většinovou společností a romskou komunitou, v níž působí jako pozitivní vzor a napomáhá integraci jejích příslušníků," uvedla předsedkyně sdružení pro probaci a mediaci v justici Dagmar Doubravová.

Projekt Romský mentor je v Děčíně součástí programu Úsvit, který tvoří celkem čtyři projekty. Kromě mentora je součástí programu rozšíření kapacity komunitního centra Kamarád v sídlišti Boletice, zajištění vzdělávacího kurzu pro strážníky městské policie a projekt Asistent prevence kriminality. "V rámci tohoto projektu jsme zaměstnali sedm pracovníků především z řad Romů, kteří pomáhají při dohledu nad veřejným pořádkem v rizikových částech města," doplnil ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Autor / zdroj: MEDIAFAX

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.