AKTUÁLNĚ / Společnost

7.10.2010

Kontaktní centrum Prevent se na jihu Čech stará o drogově závislé

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Téměř o dvě stovky drogově závislých se na Českobudějovicku stará kontaktní centrum Prevent. Za půl roku existence poskytlo sdružení závislým přes 20 tisíc injekčních stříkaček v rámci výměnného programu.

Centrum zahájilo svou činnost v Českých Budějovicích začátkem roku, když se občanské sdružení Prevent stalo vítězem veřejné zakázky na poskytovatele kontaktních a poradenských služeb pro uživatele drog v Českých Budějovicích, kterou vyhlásil magistrát. Kontaktní centrum zahájilo provoz se čtyřmi pracovníky zaměstnanými celkem na 3,5 úvazku, přičemž dva z pracovníků přešli do tohoto projektu z dlouhodobě fungujícího terénního programu Jihočeský stereetwork Prevent.

"Velmi dobře tedy znali českobudějovickou drogovou scénu a mnoho klientů už znalo je," poznamenala vedoucí centra Olga Hynoušová. Odborně poskytované služby kontaktního centra ulehčily terénnímu programu od dlouhodobých klientů a ten se více zaměřil na skrytou populaci uživatelů drog, což vede k většímu pokrytí službami zaměřenými pro drogově závislé na území města.

Nejvíce využívanou službou centra je výměnný program. "V prvním měsíci provozu jsme v rámci 78 kontaktů vyměnili celkem 1619 kusů injekčního materiálu, v březnu již to bylo 3095 kusů při 122 kontaktech a v červnu celkem 5461 injekčních stříkaček v rámci 209 kontaktů," dodává Hynoušová.

Mezi současné základní a strukturované služby se dostaly služby fakultativní, a to především samospráva na kontaktní místnosti, výkon obecně prospěšných prací v zařízení, klientský program prádelna a vzdělávací akce v rámci filmového klubu. "Bohužel nedostatek financí nás dovedl po čtyřech měsících provozu k některým změnám oproti původnímu plánu. A to v počtu zaměstnanců, který se o jeden úvazek snížil, a v časovém omezení poskytování služeb, kdy se zkrátila pracovní doba centra," doplnila Hynoušová.

Nejpočetnější cílovou skupinou centra jsou nitrožilní uživatelé drog. Klienti centra nejčastěji uvádějí jako primární drogu pervitin (133 klientů), méně je uživatelů opiátových drog. Na konci června proběhla změna v cílové skupině. Ta se omezila pouze na problémové uživatele drog, experimentátory a příležitostné uživatele drog. "Služby již neposkytujeme rodičům a blízkým osobám uživatelů drog, ty delegujeme do drogové poradny Prevent," uvedla Hynoušová.

Klienti začali centrum navštěvovat hned první den otevření a jejich počet má až doposud vzrůstající tendenci. Za půl roku existence využilo služby 197 uživatelů drog a 35 neuživatelů. Proběhlo 1320 kontaktů, v jejichž rámci se mimo jiné vyměnilo 20 816 injekčních stříkaček. „Projekt proto pokládáme za úspěšný a rádi bychom v dalším období nabízeli klientům odborné služby v plném spektru a rozsahu, tak jak jsme původně plánovali, avšak z finančních důvodů nemohli zcela splnit,“ dodala Olga Hynoušová.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Místa, kde se r

Post

Starosta Třebíče ocenil jedenáct žáků základních škol

Ve čtvrtek 20. června se ve slavnostní síni Malovaného domu předávalo ocenění pro nejlepší žáky základních škol školního roku 2018/2019. Ocenění za vý

Post

U Příbrami vznikla unikátní lesní stezka. V průběhu času se mění

V Tušovicích vznikla nová lesní stezka, která je republikově unikátní. Je variabilní, a neomrzí se ani při opakovaných návštěvách.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA