AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: První lednový víkend se pro Jiřího Pernicu z Blanenska stane nezapomenutelným. Objevil
První lednový víkend se pro Jiřího Pernicu z Blanenska stane nezapomenutelným. Objevil
Autor / zdroj: Muzeum Blanenska
17.1.2020

Na Blanensku zahájili rok mincovním nálezem

Blansko

„Začalo to signálem pět centimetrů pod povrchem a šlo to hlouběji,“ říká nálezce mincí Jiří. Se začátkem nového roku se archeologická podsbírka Muzea Blanenska rozrostla o nový přírůstek a nálezci se splnil životní sen. Hromadný nález asi padesáti stříbrných mincí ohlásil ihned po nálezu Jiří Pernica archeologovi blanenského muzea. Při dohledávce společně objevili dalších dvanáct mincí. Díky přístupu nálezce bude moci být poklad v budoucnu představen široké veřejnosti.

První lednový víkend se pro Jiřího Pernicu z Blanenska stane nezapomenutelným. Objevil totiž soubor stříbrných mincí, které poctivě a v souladu se zákonem odevzdal nejbližšímu muzeu. Při dohledávce ve spolupráci s archeologem muzea Markem Novákem se podařilo nalézt další mince. „Kořeny stromů během staletí postupně rozprostřely mince po ploše dvou metrů čtverečních. Největší koncentrace mincí byla v lesní půdě v hloubce od pěti do patnácti centimetrů,“ vysvětlil Novák.

Dle předběžného určení pochází mince ze 16. století, nachází se mezi nimi jeden pražský groš a některé další ražby. V současnosti je soubor bezpečně uložený v muzeu, kde se budou mince čistit a konzervovat. Po nakonzervování a odhalení ražeb bude osloven odborník na numismatiku se žádostí o posouzení. Na jeho základě bude stanovena hodnota mincí, popsány jednotlivé ražby a specifikována datace. „Pro blanenský region jde o velmi cenný nález vzhledem ke své komplexnosti a podchycenému nálezovému kontextu, který se díky včasnému oznámení podařilo zdokumentovat. Takových nálezů u nás není mnoho,“ uvedl dále Novák. Z nálezové situace ve spojení s nálezem samotným lze lépe získat představu o tom, jaké aktivity mohly v 16. století probíhat okolo místa nálezu a které mohly souviset se zdejším osídlením.

Muzeum plánuje mince po jejich odborném zpracování vystavit v expozici a představit je veřejnosti. „Pravým pokladem pro muzeum jsou nejen mince, ale jejich nálezce. Velice si ceníme toho, že upřednostnil hodnotu kulturního dědictví před osobním prospěchem,“ vyjádřila radost z nálezu Pavlína Komínková, ředitelka muzea. V Jihomoravském kraji se spolupráce muzeí a hledačů rozvíjí, spolupráci podporuje krajský úřad i Archeologický ústav, přestože legislativa v této oblasti je zastaralá a nezohledňuje aktuální potřeby a trendy.

Objevitel mincí Jiří Pernica hledá s detektorem již osm let. Po osmi letech se dočkal svého snu a snu asi každého hledače. Z nálezu měl velkou radost: „Samozřejmě, hledání je časově i finančně velmi náročný koníček, ale dělám to proto, že mě to baví. Myslím si, že s poctivostí člověk nejdál dojde a spoluprací s muzeem aspoň pomůžu objevit kousek historie v našem okolí. Teď když vidím, jak nález veřejnost zajímá, že se o něm mluví v rádiích a píše se na internetu, ten pocit si za peníze nekoupíte.“

Autor / zdroj: -cra-

DALŠÍ ČLÁNKY

SZZ Krnov postupně otestuje na COVID-19 všechny zaměstnance

Všech osm set zaměstnanců Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov absolvuje z preventivních důvodů rapid test, který detekuje přítomnost COVID-19.

Roušky pro Přerovany šijí i plavčíci a úřednice

Rouškovník v průjezdu Městské policie Přerov na Masarykově náměstí je stále v provozu. Kdo má doma přebytek ústenek a může je darovat, bude vítán.

Sběrný dvůr v Přerově se otevře na dva dny v týdnu

Sběrné dvory Technických služeb města Přerova, které byly kvůli nouzovému stavu uzavřeny, čeká částečné zprovoznění.

DNES SE STALO

DOPRAVA6. dubna 1909

byl zahájen provoz na úzkorozchodné dráze Ostrava–Karviná.

KULTURA6. dubna 1943

poprvé vyšel Malý princ, nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury.

VESMÍR6. dubna 1973

NASA vypustila vesmírnou sondu Pioneer 11 určenou k průzkumu Jupiteru, Saturnu a vnějších oblastí sluneční soustavy.

POZVÁNKA OBRAZEM