AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Envato Elements
6.8.2020

Krajská hygienická stanice MSK dokončila testování v havířovském domově seniorů

HAVÍŘOV

Nákaza v havířovském domově seniorů se zdá být pod kontrolou. V sobotu 1. srpna otestovala Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje další klienty a zaměstnance obou středisek domova. Z celkového počtu 435 osob, které byly od začátku nákazy testovány bylo onemocnění COVID-19 potvrzeno u 27 osob. Domov seniorů Havířov má celkem 215 zaměstnanců a 270 klientů.

Ihned po potvrzení nákazy u prvního uživatele nařídila KHS MSK testování jak zaměstnanců, tak uživatelů daných oddělení dle epidemiologicky významných kontaktů, které proběhly s osobami pozitivními na COVID-19. Testování probíhalo postupně až do soboty 1. srpna. „Ke dni 5. srpna bylo testování metodou RT-PCR u 435 zaměstnanců a uživatelů obou středisek negativní. Testováno nebylo 50 lidí, kteří se nacházejí na středisku Helios v části, kde se nákaza neprojevila a u klientů ani zaměstnanců se neobjevili příznaky onemocnění. Pobytová část, ve které se tyto osoby pohybují, je navíc striktně oddělena od jiných pater střediska,“ uvedl k testování ředitel Domova seniorů Havířov Milan Dlábek. Na středisku Luna pak testování proběhlo u všech zaměstnanců i klientů, celkem zde testy prošlo 324 osob.

Od 15. července 2020, kdy byl na nový typ koronaviru v domově seniorů pozitivně testován první člověk, se nákaza projevila na středisku Helios u tří uživatelů, z nichž jeden zemřel a dvou zaměstnanců. Na středisku Luna onemocnělo jedenáct klientů, z nichž jeden zemřel a jedenáct zaměstnanců. „Doufejme, že to nejhorší už je za námi a vše se již uklidní. Celá situace byla o to těžší a záludnější v tom, že nakažené osoby byly bez příznaků nemoci a my jsme tak s novými informacemi museli operovat každý den. Podařilo se nám to však zvládnout, a to hlavně díky ochotě našich pracovníků, kteří neváhali pracovat přesčas a brali směny za své indisponované kolegy. Všem zaměstnancům obou středisek domova seniorů patří můj dík,“ poděkoval zaměstnancům ředitel domova seniorů Milan Dlábek.

V obou střediscích nadále platí zpřísněné užívání osobních ochranných prostředků pro personál, zejména respirátorů třídy FFP2 bez výdechového ventilu, jednorázových rukavic. Oddělení, ve kterých byli diagnostikováni pozitivní zaměstnanci a uživatelé, jsou v režimu karanténních opatření v plném rozsahu, pro zaměstnance tedy platí navíc používání ochranných plášťů, štítů nebo brýlí. Dále na obou střediscích domova probíhá ohnisková i plošná prostorová dezinfekce.

Domov seniorů Havířov obnoví návštěvy

Pokud se epidemiologická situace výrazně nezhorší, budou v Domově seniorů Havířov od čtvrtku 13. srpna obnoveny návštěvy. Ty by prozatím měly probíhat jednou týdně. A to vždy ve čtvrtek od 13:30 do 15:30. Na středisku Helios budou návštěvy probíhat na všech poschodích. Středisko Luna bude mít povoleny návštěvy klientů pouze v traktu A. Trakt C je totiž až do kontrolního testování, které by mělo proběhnout v druhé polovině srpna v karanténě. Návštěvy budou do středisek vpuštěny jen při dodržování hygienických opatření. „Návštěva bude umožněna pouze osobám, které budou vybaveny respirátorem FFP2, vyplní čestné prohlášení, že nebyly v kontaktu s nakaženým koronavirem, u vstupu bude návštěvám také měřena teplota,“ informoval o povinných opatřeních návštěv ředitel Dlábek.


Autor / zdroj: Michaela Adamcová

DALŠÍ ČLÁNKY

Zlínský kraj ocenil pracovníky sociálních služeb

Ženy a muže, kteří dlouhodobě pracují v sociálních službách a vykonávají své povolání nejen na odborné výši, ale také s příkladným lidských přístupem,

Neplodných v Olomouckém kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro n

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

DNES SE STALO

LETECTVÍ19. září 1783

byl uskutečněn první let balónem postaveném Montgolfierem. Posádka byla složena z kohouta, kačeny a ovce.

VĚDA19. září 1837

Jan Evangelista Purkyně poprvé formuloval svou buněčnou teorii stavby těl živočichů.

ŠKOLA19. září 1899

císařským rozhodnutím byla v Brně zřízena Česká vysoká škola technická.

POZVÁNKA OBRAZEM