AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Bohumínský Portál občana už je v ostrém provozu, šetří lidem čas i peníze
Úvodní strana Portálu občana města Bohumína 
Autor / zdroj foto: obcan.bohumin.cz

Bohumín

Město Bohumín spustilo pro své obyvatele novinku v podobě elektronické služby nazvané Portál občana, která umožňuje hradit poplatky z pohodlí domova. Z testovacího prostředí přešel systém během dubna do ostrého provozu. Lidé přes něj mohou do konce tohoto měsíce zaplatit poplatek za psa.

„Během prvních dnů ostrého provozu se do portálu přihlásily desítky Bohumíňáků, řada z nich už i zaplatila on-line. Všechny platby proběhly úspěšně a jsou spárovány. Kdo má o tuto službu zájem, může přes ni ještě tento týden uhradit poplatek za psa, jehož splatnost je do konce dubna. Do systému se lze přihlásit několika způsoby včetně toho, který jsou lidé zvyklí používat pro internetové bankovnictví,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Portál občana má tu výhodu, že umí i pohlídat termíny splatnosti. „V sekci Poplatky se zobrazují závazky, které je třeba městu uhradit. A pokud lidé do systému doplní i své osobní údaje v podobě telefonního čísla a e-mailové adresy, budou jim pravidelně chodit připomínky termínu platby za psa či za svoz komunálního odpadu prostřednictvím e-mailu či textové zprávy na mobil,“ vysvětlil místostarosta.

Město si od Portálu občana slibuje postupnou digitalizaci různých agend a služeb, které lidé ve městě využívají. Ušetří jim čas, který by museli investovat do návštěvy radnice. A může jim snížit i výdaje. „Pošta si za platbu složenkou účtuje 44 korun, zatímco on-line platba nic nestojí. Navíc ušetří i radnice. Čím více lidí se do Portálu občana přihlásí, tím méně složenek budeme muset tisknout a rozesílat,“ konstatovala vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová s tím, že ročně radnice za složenky zaplatí až desetitisíce korun. „Tyto peníze pak budeme moci vynaložit smysluplněji,“ dodala.

Přidanou hodnotou Portálu občana je jeho propojení s veřejnou správou. „Nabízí možnost přesměrovat se na státní portál, kde lze využívat služeb týkajících se veškerých dokladů, pořídit zde výpisy z rejstříku trestů, důchodového pojištění, zdravotní dokumentace, katastru nemovitostí nebo například zjistit stav bodového konta řidiče,“ doplnila Šmídová. Zájemci najdou službu Portál občana na adrese obcan.bohumin.cz nebo se do ní mohou prokliknout z městského webu v sekci Radnice.

Autor / zdroj: Jana Končítková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.