AKTUÁLNĚ / Politika

Odpůrci hazardu vyzvali Kalouska k rezignaci kvůli zprávě BIS

Okamžitá rezignace Miroslava Kalouska (TOP09) či jeho odvolání premiérem Petrem Nečasem (ODS) je jediné, co by po zveřejnění výroční zprávy BIS mělo v civilizované zemi následovat. Ve společném prohlášení to požadují zástupci hned několika občanských sdružení, která bojují proti hazardu.

Pod výzvou jsou podepsáni zástupci občanských sdružení Občané proti hazardu, Brnění a Veřejnost proti korupci. Reagovali tak na ve středu zveřejněnou výroční zprávu Bezpečnostní a informační služby (BIS) za rok 2011, kde stojí, že zástupci hazardní lobby ovlivňovali legislativní proces, který upravoval a zpřísňoval podmínky pro podnikání v hazardu, a to přes instituce, kde se o podobě nové legislativy rozhodovalo.

"Institucemi je myšleno ministerstvo financí řízené Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a Poslanecká sněmovna. V loňském roce byla prohlasována navzdory nálezům Ústavního soudu novela, která odebrala obcím až do roku 2015 možnost zbavit se hazardu. BIS není od toho, aby referovala o běžném lobbingu, ale o napojení organizovaného zločinu na politiku či kvůli záležitostem nebezpečným pro stát. Zákon vyhovující hazardu byl tedy dle všeho koupen. Ve světle toho je potřeba nahlížet i návrh nového zákona o sázkových hrách, který vláda schválila před pár dny," stojí v jejich prohlášení.

Aktivisté se kromě zprávy BIS a nálezů Ústavního soudu ve své snaze o odvolání ministra odvolávají také na závěry ombudsmana. "Konstatoval mohutné porušování zákona o loteriích ze strany ministerstva financí, které šlo vždy na ruku provozovatelům hazardu a nedávalo jim prakticky žádné omezení pro jejich podnikání. Zejména povolilo desítky tisíc přístrojů po celé republice na deset let, ačkoliv podle zákona je možné přístroj povolit nejdéle na rok. Kalouskovo ministerstvo může za to, že Česko má nejvíce hazardních přístrojů v přepočtu na obyvatele na světě," dodávají.

Podle zprávy BIS byl i loni znatelný tlak lobbistických a podnikatelských skupin. "U veřejných zakázek zůstávají problémy ze zvýhodňování vybraných klientů," uvedl mluvčí BIS Jan Šubert. Podle jeho slov nepomohly ani elektronické aukce. "Společnosti se mezi sebou stejně domluvily," podotkl mluvčí. Při zadávání veřejných zakázek tak nadále přetrvává zvýhodňování předem vybraných dodavatelů.

Kromě hazardní lobby zkoušely dle tajné služby ovlivnit českou legislativu i společností působící na českém energetickém trhu (např. ČEZ, Czech Coal) a výroční zpráva upozorňuje i na netransparentnosti například u Lesů ČR, Správy železniční dopravní cesty či Správy státních hmotných rezerv.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.