AKTUÁLNĚ / Politika

9.12.2009

ODS chce snížit emise o 30 procent

PRAHA

ODS se chce zapojit do boje se znečišťováním země a snažit se, aby Česko snížilo emise skleníkových plynů o 30 procent, cestou je prý podpora vědy a výzkumu.

"Česká republika více žije státním rozpočtem, ale to, co se děje v Kodani je důležité pro celou Evropu a celý svět," připomněl první místopředseda strany David Vodrážka klimatický summit. Česko se podle něj musí zařadit mezi odpovědné státy a nesmí pokračovat politika, která ochranu životního prostředí odsouvá do pozadí. "ODS se k ochraně životního prostředí hlásí," prohlásil.

"Většina seriozních studií dokládá, že ke změně klimatu dochází," řekl a dodal, že řešení navržené ODS je založené na podpoře nových technologií, vědy a výzkumu. "Dobrou cestou je chytrá energetika a doprava," nastínil místopředseda strany.

Senátor a stranický expert na životní prostředí Bedřich Moldan připomněl, že Kodaňská konference by měla přinést výsledky ve čtyřech oblastech. V první řadě zcela jasné závazky vyspělých zemí, jak sníží emise škodlivých plynů. Podle něj je cílem, aby se pak k těmto vyspělým zemím přidaly další státy. "Výsledkem by mělo být snížení emisí o 30 procent," řekl.

Druhým apelem by mělo být jasné slovo rozvíjejících se ekonomik, jako například Čína, jak se postaví k ochraně životního prostředí. "Aby bylo vědět, co máme čekat," přiblížil senátor.

Na vyřešení čeká i otázka financování projektů, které se týkají životního prostředí. "Například výstavba hrází v oblastech sužovaných hurikány," uvedl příklad Moldan a dodal, že je důležité, aby peníze plynuly na smysluplné projekty a ne do nějaké černé díry.

Čtvrtou zprávou z kodaňské konference podle Moldana by měl být závazek, který zastaví odlesňování. "To bude ale rovněž něco stát, lidé v tropech nekácí stromy pro zábavu, ale pro peníze," upozornil. Senátor navrhuje, že by zemědělci v tropických oblastech by měli dostat finanční kompenzaci, aby se odlesňování zastavilo.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA