AKTUÁLNĚ / Politika

16.2.2010

Ombudsman Motejl poprvé podal návrh na kárné řízení se soudcem Vrchního soudu v Praze

BRNO

Ombudsman Otakar Motejl poprvé v historii využil své pravomoci kárného žalobce a podal Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) návrh na zahájení kárného řízení vůči místopředsedovi Vrchního soudu v Praze Jaroslavu Burešovi.

Místopředseda soudu Bureš podle ombudsmana závažně porušil povinnosti spojené s výkonem správy soudů. Oznámení o návrhu ombudsmana se již v pondělí objevilo na webových stránkách sdružení Občané za svá práva v Praze, které vede spor s vedením Vrchního soudu v Praze. Ombudsman Motejl odmítl rozhodnutí potvrdit s odůvodněním, že je "principielně proti tomu, aby se účastníci dozvídali o výsledcích z novin". Podle mluvčí NSS Balíkové ale byl ombudsmanův návrh soudu již doručen a nyní bude případ přidělen konkrétnímu senátu, který projednává kárné žaloby.

Rozhodnutí se týká sporu sdružení Občané za svá práva v Praze a vedením vrchního soudu, které nevyslyšelo stížnosti na postup soudce Vojtěcha Trojánka. Ten v květnu loňského roku bezdůvodně nejprve zakázal pořízení zvukového záznamu jednání soudu a poté z projednávání vyloučil veřejnost. Za to si již v loni v prosinci vysloužil důtku od ministryně spravedlnosti Daniely Kolářové.

Místopředseda soudu Bureš se stížností sdružení na postup soudce odmítl zabývat. "Nejsem oprávněn z titulu výkonu funkce orgánu státní správy soudnictví přezkoumávat rozhodnutí soudu o tom, že jednání se bude konat jako neveřejné," uvedl. Proto se zástupci sdružení obrátili na ochránce lidských práv, který shledal, že "Jaroslav Bureš jako soudce jmenovaný do funkce místopředsedy Vrchního soudu v Praze závažným způsobem porušil povinnosti spojené s výkonem státní správy soudů."

Právě Bureš byl pověřen jako místopředseda soudu vyřizováním stížností. "Po posouzení všech relevantních informací a důkazů, které se mi podařilo během posledních měsíců shromáždit, jsem se rozhodl poprvé využít své pravomoci kárného žalobce. Podal jsem tak Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zahájení kárného řízení vůči místopředsedovi Vrchního soudu v Praze JUDr. Jaroslavu Burešovi," uvedl Motejl v rozhodnutí.

Burešovi klade za vinu tři základní pochybení - neprošetřil náležitě všechny skutečnosti uvedené ve stížnostech na narušování důstojnosti řízení před soudem a nevhodné chování soudce Trojánka, neshledal shora uvedené stížnosti důvodnými, a nezabýval se stížností, třebaže měl, neboť "JUDr. Vojtěch Trojánek se dopustil skutku, v němž bylo možno spatřovat kárné provinění."

Nejvyššímu správnímu soudu proto Motejl navrhuje, aby Bureše potrestal půlročním snížením platu o dvacet procent.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Od dubna budou pěší zóny v Jablonci bezpečnější

Magistrát města Jablonec nad Nisou po dohodě s Městskou policií a Policií ČR obnoví od 1. dubna 2019 původní dopravní značení v centru města.

Post

Boleslav s Libercem svedla další dramatickou bitvu

Liberec rozhodl ve třetí třetině dvěma slepenými gól a tak se čtvrtfinálová série stěhuje do Liberce za stavu 3:1 pro liberecké Tygry.

Post

Oceláři postoupili do semifinále, Vítkovice opět prohrály

Čtyři derby zápasy = čtyři výhry Ocelářů. Hráči s drakem na prsou zvládli také druhý venkovní duel a do semifinále postoupili nejkratší možnou cestou.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA