AKTUÁLNĚ / Politika

Věci veřejné chtějí zdanit prostituci a omezit podporu stavebního spoření

Věci veřejné chtějí zdanit prostituci, omezit podporu stavebního spoření a zavést jednotnou výši důchodu. Strana chce dosáhnout vyrovnaného státního rozpočtu.

Věci veřejné představily své návrhy na úspory ve státních výdajích, ale nalezly i nové cesty dodatečných příjmů. Mezi ty patří například progresivní zdanění příjmů fyzických osob (15 procenty a nad šestinásobek průměrné měsíční mzdy 25 procenty), 20 procenty zdanit hazard, prosadit zdanění daňových benefitů, zdanit prostituci (to by do státní kasy mělo údajně přivést až 1,5 miliardy korun), omezit výjimky v daňové oblasti. Podle Michala Babáka z Věcí veřejných je nutné zavést i tzv. daňové amnestie.

"Daňová amnestie by se týkala poplatníků, kteří by přiznali prostředky v zahraničí. Poplatníci by zaplatili jednorázovou sankci ve výši šest až osm procent, což by přineslo do státní kasy kolem sedmi miliard korun. Tato metoda byla úspěšně aplikována například v Anglii, Německu, Rusku," vysvětlil Babák. Daňová amnestie by se netýkala peněz získaných trestnou činností. Ruku v ruce s daňovou amnestií by mělo jít jakési zjednodušení daňového systému a zpřísnění jeho vymahatelnosti.

Věci veřejné by ovšem chtěly ponechat strop pro odvody sociálního a zdravotního pojištění, výši daně z přidané hodnoty i spotřební daně. Úspory by strana chtěla nalézt ve snížení počtu státních úředníků o 10 procent, snížení provozování výdajů ministerstev o 20 procent, změně zákona o veřejných zakázkách, ale i omezení podpory stavebního spoření. "Většina z nás to používá jako komfortní kasičku, ale tahle komfortní kasička stojí stát 13,5 miliardy korun," vysvětlil ekonomický expert strany Kamil Jankovský.

Strana má za cíl zavést i cenové limity pro stavbu dálnic a snížení paušálních poslaneckých náhrad na polovinu. Pochopitelně se ve svém programu věnuje i důchodové reformě. "Věci veřejné navrhují důsledné oddělení důchodového rozpočtu od rozpočtu státního, věk odchodu do penze stanovit na 65 let a omezit odchody do předčasného důchodu. Cílem důchodové reformy Věcí veřejných je jednotná výše důchodu a vyšší podíl individuálního spoření na důchod," popsal Michal Babák.

Strana si na úsporách slibuje "vydělat" státu až 80 miliard korun, v dodatečných příjmech si slibuje kolem 40 miliard.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.