KULTURA / Knihy

Popis:
31.3.2019

Na rehabilitaci otevřeli knihobudku, ve Vsetínské nemocnici již druhou

VSETÍN

Nejen široké spektrum rehabilitační péče, ale také čtenářské zážitky, čekají nově pacienty a návštěvníky rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice. Provoz knihobudky, ve které si mohou zájemci knížky prohlédnout, odnést domů a po přečtení vrátit, zahájili zdravotníci ve spolupráci s Masarykovou veřejnou knihovnou Vsetín.

Hodně spokojených čtenářů přišly popřát i ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková a místostarostka Vsetína Mgr. Simona Hlaváčová. Hosté si společně prohlédli i prostory rehabilitačního oddělení, které prošlo v minulém roce modernizací, dostalo se rovněž na ukázku cvičení i malou rozcvičku.

„Je to v pořadí již druhá knihobudka, kterou jsme společně se zdravotníky otevřeli. První je v prostoru pro dárce krve, její provoz jsme zahájili předloni, při té příležitosti nás tehdy také několik darovalo krev. A letos máme na duben naplánován další společný odběr,“ uvedla ředitelka Masarykovy veřejné knihovny Vsetín PhDr. Helena Gajdůšková s tím, že další knihostánky jsou ve Vsetíně například v Rodinném a mateřském centru Sluníčko, nebo v létě na koupališti.

První knihobudka si již našla své čtenáře, úspěšná bude jistě i ta „rehabilitační“. Zájemci si své knížky našli ještě před slavnostním zahájením. Nejvíce lákaly publikace se zdravotní tématikou, ale také beletrie či knížky pro děti. „Sama jsem velká čtenářka, takže jsem myšlenku uvítala a podpořila,“ dodala primářka rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Danuše Trnovcová. Volba umístění právě na rehabilitaci přitom není náhodná. Knížky zpříjemňují prostředí, ale stávají se také součástí procesu uzdravování. „Rehabilitace není jen práce s lidským tělem, v rámci komplexního psychosomatického přístupu vnímáme také psychiku pacienta, snažíme se jej  motivovat k dalšímu cvičení, vrátit do běžného života, nastartovat k dalším aktivitám, dodat chuť do života. A knížky přinášejí nejen nové informace, ale také relaxaci a uvolnění,“ doplnila primářka.

Návštěvníci si společně prohlédli prostory rehabilitačního oddělení, které prošly vloni modernizací. Ta si vyžádala bezmála pět milionů korun. Pracoviště získalo nové prostory, centrální recepci, více prostoru pro individuální kinezioterapii. Vzhled a umístění změnilo i pracoviště pro terapii nejmladších dětí, kde se realizuje Vojtova metoda, ale další druhy cvičení včetně Bobath konceptu. Dominantou prostoru je velká magnetická tabule, na níž bylo umístěno několik řad vertikalizačních úchopů pro rehabilitaci nejmenších pacientů.

„Setkání bylo velmi příjemné, včetně rozcvičky,“ uvedla s úsměvem knihovnice Mgr. Kateřina Janošková s tím, že ve spolupráci se Vsetínskou nemocnicí připravuje Masarykova veřejná knihovna Vsetín řadu dalších akcí. „Počátkem března knihovnice předčítaly pacientům oddělení následné péče v rámci již tradičního týdne čtení. V dubnu nás čeká preventivní akce u příležitosti Světového dne zdraví, která se uskuteční v knihovně 4. dubna, naplánováno je i darování krve s knihovnou, a to na středu 17. dubna. Pojďte darovat krev s námi,“ vyzvala knihovnice. Na odběr krve je zapotřebí se předem přihlásit, a to na telefonním čísle 571 818 605. Podrobnosti najdou zájemci na webu knihovny i nemocnice.

Autor / zdroj: Bc. Egon Havrlant

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září

Kraj Vysočina má připravených dalších 50 miliónů korun, které v následujících měsících rozdělí mezi majitele lesů a osoby v lesích hospodařících.

Post

Na Petrově rybníce probíhají mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření a zdolání nebezpečné nákazy

Z důvodu vyhlášení mimořádných veterinárních opatření (onemocnění - koiherpeviróza kaprů) na Petrově rybníce v Krnově je do doby ukončení platnosti to

Post

Chirurgové Slezské nemocnice rozšiřují operativu

Zcela nové druhy operací se provádí v letošním roce na chirurgických sálech Slezské nemocnice v Opavě. Současný primář chirurgie MUDr. Matúš Peteja, P

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA