KULTURA / Vánoce

Popis: Andělská Hluboká.
Andělská Hluboká.
Autor / zdroj: Lucie Jozová
19.11.2019

Andělská Hluboká potrvá pět týdnů

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Kouzelnou atmosféru v čase adventu a Vánoc ve městě a jeho okolí navodí desítky akcí, které jejich organizátoři připravili v Hluboké nad Vltavou. Třetí ročník projektu Andělská Hluboká začíná už neděli 24. listopadu.

Obyvatelé i návštěvníci pětitisícového města se mají na co těšit. „Program je natolik pestrý, že si vybere každý,“ říká starosta Tomáš Jirsa. Vánočně laděné akce připravili členové místních spolků i profesionálové z kulturních institucí.  Uskuteční se na několika místech ve městě, především na hlavním pódiu na náměstí, ale i na zámku, v kostele, v zoo, Alšově jihočeské galerii nebo v Knížecím dvoře.

Andělská Hluboká zahajuje už týden před začátkem adventu – v neděli 24. listopadu tradičním adventním trhem v Knížecím dvoře. „Letošní ročník je už sedmnáctý,“ upřesňuje pořadatel Petr Píša. „Ve stáncích se představí pouze rukodělná řemesla. Tvůrci nabídnou paličkovanou krajku, dětské dřevěné hračky, ručně vyráběná mýdla a další výrobky. Děti si mohou v kádích sáhnout na živé kapry, atmosféru podbarví středověký ohnivý koš. Trh provoní nejen punč a svařené víno, ale i rybí speciality, sýrové placky a vánoční cukroví. Návštěvníkům trhu zazpívají děti z hlubockých základních škol a chystáme i jedno překvapení,“ slibuje Petr Píša.

Smyslem Andělské Hluboké je místním i návštěvníkům města zpříjemnit nejen vánoční svátky, ale i čekání na ně. Dát si punč, poslechnout si přitom pěknou muziku. Děti se podívají na divadelní pohádku, vyrobí si přáníčka a všichni si odnesou něco hezkého – přinejmenším poetické zážitky“ míní Markéta Vejvodová ze spolku Hluboká v pohybu, který zajišťuje veškeré dění na pódiu na náměstí. Tam bude živo o všech adventních sobotách po celý den až do večera.

Pozvali jsme divadelníky i kapely nejrůznějších žánrů od folklóru po rockovou muziku. Program na pódiu je koncipován tak, aby si každý našel to, co se mu líbí. Trhy se na náměstí pravidelně otevřou už v 11 hodin. Návštěvníci si tam mohou koupit vánoční dárečky, ochutnají trdelník, klobásky, guláš,“ popisuje nabídku stánkařů Markéta Vejvodová. Za nejatraktivnější považuje rozsvícení vánočního stromu na náměstí na první adventní neděli vpodvečer a každoroční Andělský průvod po Masarykově ulici. „Letos jsme vymysleli trochu jiný závěr průvodu, než tradičně bývá,“ naznačuje Vejvodová. Děti nebudou ochuzeny o andělské bruslení s mikulášskou nadílkou. Loni poprvé si mohly na místním stadionu zabruslit ve společnosti  čertů a Mikuláše. Letos tam mohou zavítat v sobotu 7. prosince odpoledne a vstupné je opět zdarma.

Zatímco většina akcí Andělské Hluboké se uskuteční venku, další tradiční akce Alšovka advent nabídne vnitřní prostory – zámeckou jízdárnu.

Už čtvrtým rokem pořádáme adventní trhy s bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé. Hlavním tématem jsou podobně jako loni Vánoce Adolfa Borna, mimochodem jihočeského rodáka. Využíváme motivu děl autorů, které máme v našem depozitáři. Návštěvníci se ve fotokoutku mohou stát součástí obrazu právě od Adolfa Borna,“ vysvětluje Renata Křížková z Alšovy jihočeské galerie. Ve stáncích prodejci nabízejí pouze českou produkci zejména řemeslných a ručně vyráběných výrobků. Galerie svůj advent zahájí s dalším Jihočechem – Zdeňkem Troškou. Oblíbený režisér pohádek zavítá do galerie v sobotu 30. prosince v 10 hodin. Trhy s programem potrvají každou další adventní sobotu. Vstup je zdarma.

Děti si u nás mohou vyrobit ozdoby. Prvních sto dětí, které přinesou z domova již hotovou, anebo u nás vyrobenou ozdobu, dostanou dárek - za to, že v galerii ozdobí náš stromeček,“ říká Renata Křížková. Dodává, že podobně jako loni, vstup do jízdárny bude rovnou ze zámeckého parku.

Správa Státního zámku Hluboká láká o adventních víkendech na netradičně vyzdobenou kuchyni, zoologická zahrada od 6. prosince na vánočně nasvícený areál i na Štědrý den v zoo. Předvánoční atmosféru nabídne i Advent na Loveckém zámku Ohrada 15. prosince odpoledne.

Nejen věřící zve Tomas van Zavrel z Farnosti Hluboká do místního kostela v neděli 24. listopadu na Svatohubertskou mši za doprovodu Jihočeských trubačů a Chrámového sboru Bohuslav z Lišova. Tomas van Zavrel posvětí myslivecké adventní věnce určené k benefičnímu prodeji. „Rád bych pozval i na ranní roráty - staročeská adventní mše při svíčkách začíná ve středu 4. a 11. prosince už v 6 hodin,“ přidává další neobvyklou pozvánku van Zavrel.

Město Hluboká nad Vltavou děkuje za finanční podporu Skupiny ČEZ v rámci programu Oranžový rok 2019 a za partnerství v rámci akce Rozsvícení vánočního stromu ve městě Hluboká nad Vltavou. Dále děkuje za spolupráci Hluboké v pohybu z. s. a dalším významným subjektům turistického ruchu v Hluboké nad Vltavou, jakými jsou Alšova jihočeská galerie, Zoologická zahrada Hluboká, Státní zámek Hluboká, Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – Zámek ohrada, a dalším partnerům.

Podrobný program přináší web www.andelska-hluboka.cz.

Autor / zdroj: Lucie Jozová

DALŠÍ ČLÁNKY

Náměstí ve Valašském Meziříčí odhalilo 300 let starou dlažbu

V uplynulých dnech provedli zaměstnanci Muzea regionu Valašsko zkušební sondu do podkladových vrstev valašskomeziříčského náměstí. Podařilo se jim obj

Lymfodrenáže pomáhají onkologickým pacientům Nemocnice Prostějov

Když se řekne lymfatická masáž, většina lidí si představí kosmetickou proceduru. Tyto terapie však pomáhají také u vážně nemocných onkologických pacie

Bezruči uzavřou letošní sezónu nad Ostravou!

I v době úpadku kultury a všeobecného chaosu na tomto poli se může stát, že se náhle objeví něco nového, co rozzáří jinak zdánlivě šedivou oblohu. Na

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM