KULTURA / Vánoce

Vánoční strom pro Starý Bohumín opět dostalo město darem
Hasiči strom bezpečně skáceli a převezli do nejstarší bohumínské části.  
Autor / zdroj foto: Jana Končítková

Bohumín

Devět metrů vysoký smrk bude letos v předvánočním čase dominovat náměstí ve Starém Bohumíně. Městu jej věnovali manželé Ogonovi ze Skřečoně. Hasiči strom ve středu dopoledne bezpečně skáceli a převezli do nejstarší bohumínské části. Na centrálním náměstí T. G. Masaryka, stejně jako v Šunychlu či Záblatí, se k nazdobení využívají stromy živé.

Většina obcí a měst si nemusí lámat hlavu, kde vezmou vánoční strom na náměstí. Lidé jsou pyšní, když sváteční atmosféru vykouzlí smrk z jejich zahrady, radnice si zase ušetří starosti s jeho sháněním. Tak je tomu i v Bohumíně, kde už roky spoléhají na dárce. Ti se s nabídkou ozývají sami. „Často jde o případy, kdy lidé potřebují z různých důvodů strom skácet, ale nespěchají na to, takže spolupráce je vzájemně výhodná. Vždy posuzujeme, zda je jehličnan pro tento účel vhodný. Rozhodující je také jeho umístění, aby se k němu mohla dostat technika,“ uvedla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová.

Letos všechny podmínky splnil strom manželů Ogonových z městské části Skřečoň. Statný smrk si pořídili na zahradu před třiceti lety jako malou sazeničku. Nakonec výrazně přerostl jejich dům a husté větve bránily průniku světla. „Chtěli jsme jej původně jen zkrátit, ale hasiči přišli s nápadem využít jej jako vánoční strom pro Starý Bohumín. Máme s manželem radost, že poslouží dobrému účelu. Až bude nazdobený, půjdeme se na něj s celou rodinou podívat,“ svěřila se Soňa Ogonová.

V minulých letech Bohumínu dvakrát věnoval strom ze své zahrady starosta Petr Vícha, město využilo i nabídku dárce odjinud, konkrétně ze sousední Dolní Lutyně. Pouze v roce 2020 radnice spojila vánoční tradici s plánovaným kácením neperspektivních dřevin v bývalé dělnické kolonii a smrk si zajistila sama z vlastního pozemku.

Vánoční strom pro Starý Bohumín je jediný, který se kácí. Obyvatele ostatních městských částí těší během svátků nejekologičtější varianta, tedy stromy živé. Na hlavním bohumínském náměstí se dokonce vždy zdobily smrky dva. „Jeden z nich jsme však museli během uplynulé zimy skácet. Přestože jehličnanům na veřejných prostranstvích dopřáváme speciální péči v podobě postřiků a zálivky, v městském prostředí na rozdíl od listnáčů trpí a odumírají,“ vysvětlila Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí. Jak dodala, i druhý smrk už pomalu dožívá. Radnici tak v příštích čeká výzva, jak v Novém Bohumíně zachovat milou vánoční tradici.

Autor / zdroj: Jana Končítková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.