AKTUÁLNĚ / Doprava

9.8.2013

Strážníci v Českém Těšíně osloví cyklisty bez přileb

ČESKÝ TĚŠÍN

Město Český Těšín se zapojilo do projektu na podporu zvýšení bezpečnosti cyklistů „Na kole jen s přilbou“, jehož nositelem je Bezpečně na silnicích o.p.s. a hlavním partnerem Horská služba ČR, o.p.s.

Tento projekt je realizován za podpory Oddělení BESIP MD ČR, Nadace BESIP, Libereckého a Jihomoravského kraje a záštitu nad ním převzali známé osobnosti ze světa sportu – Martina Sáblíková, Jiří Ježek, Martin Šimůnek, Aleš Valenta, Martin Šonka a Luďek Zelenka. Podle statistik přibývá dopravních nehod s účasti cyklistů a k nejtragičtějším patří ty, při kterých dojde k poranění hlavy. Strážníci chtějí proto lidem posloužit poradenstvím v oblasti používání cyklistických přileb a rozdávat jim i reflexní prvky pro zvýšení bezpečí pohybu za tmy.

„Protože na území města v poslední době přibyly cyklostezky a také viditelně roste zájem o cyklistiku ze strany občanů, chceme je přesvědčit, že používání ochranných přileb má smysl a to nejen u cyklistů do 18 let, kde to je povinné,“ říká ředitel Městské policie Petr Chroboczek.

Město vybudovalo v rámci projektu SportPark cyklotrasu podél Nábřeží míru a v parku Adama Sikory, které jsou napojeny Sportovní lávkou na obdobné trasy na polské straně hranice. Pracovníci radnice připravují jejich prodloužení o další úsek. To jsou místa, kde je vidět nejčastěji na kolech rodiny s dětmi, ale také bruslaře.

Návštěvníci Českého Těšína se budou moci v sobotu 10. srpna setkat v okolí Sportovní lávky se strážníky, kteří budou oslovovat lidi na kolech, předávat jim cyklistické desatero BESIP a další materiály vydané v rámci projektu Na kole jen s přilbou. „Nejde o žádnou akci, kde bychom rozdávali pokuty rodičům, jež dětem podle zákona přilbu neoblékli. Naopak, chceme s nimi hovořit o smysluplnosti ochrany hlavy. Zájemcům vysvětlíme, jak správně vybrat a používat bezpečnostní přilbu, jak mají mít podle vyhlášky vybavené kolo, proč je důležité, aby za zhoršených světelných podmínek nejen viděli na cestu, ale byli i sami vidět,“ říká strážník a manažer prevence kriminality Petr Glaic.

Městská policie se také v rámci svého rozpočtu na preventivní akce vybavila reflexními prvky, které budou zájemcům rozdávat.

„Jsme velmi rádi, že se k našemu projektu přidala řada společností ze soukromého sektoru a dále řada autorit z oblasti zvyšování a prevence bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích. Projekt „Na kole jen s přilbou“ je tak více vidět a zvyšuje se šance jeho úspěchu, který, jak doufáme, se pozitivně promítne ve snížení nehodovosti cyklistů. Letos plánujeme celkem 50 dní po celé České republice, při kterých se budeme bavit s cyklisty na téma jejich bezpečnosti a soutěžit o hodnotné dárky. Město Český Těšín a strážníci tamní Městské policie se stali jedním z partnerů projektu a ve svém regionu uspořádají den pro cyklisty, za což jim patří velký dík,“ říká ředitel obecně prospěšné společnosti Bezpečně na silnicích Jan Polák.

Autor / zdroj: Dorota Havlíková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA