AKTUÁLNĚ / Doprava

Strážníci v Českém Těšíně osloví cyklisty bez přileb

ČESKÝ TĚŠÍN

Město Český Těšín se zapojilo do projektu na podporu zvýšení bezpečnosti cyklistů „Na kole jen s přilbou“, jehož nositelem je Bezpečně na silnicích o.p.s. a hlavním partnerem Horská služba ČR, o.p.s.

Tento projekt je realizován za podpory Oddělení BESIP MD ČR, Nadace BESIP, Libereckého a Jihomoravského kraje a záštitu nad ním převzali známé osobnosti ze světa sportu – Martina Sáblíková, Jiří Ježek, Martin Šimůnek, Aleš Valenta, Martin Šonka a Luďek Zelenka. Podle statistik přibývá dopravních nehod s účasti cyklistů a k nejtragičtějším patří ty, při kterých dojde k poranění hlavy. Strážníci chtějí proto lidem posloužit poradenstvím v oblasti používání cyklistických přileb a rozdávat jim i reflexní prvky pro zvýšení bezpečí pohybu za tmy.

„Protože na území města v poslední době přibyly cyklostezky a také viditelně roste zájem o cyklistiku ze strany občanů, chceme je přesvědčit, že používání ochranných přileb má smysl a to nejen u cyklistů do 18 let, kde to je povinné,“ říká ředitel Městské policie Petr Chroboczek.

Město vybudovalo v rámci projektu SportPark cyklotrasu podél Nábřeží míru a v parku Adama Sikory, které jsou napojeny Sportovní lávkou na obdobné trasy na polské straně hranice. Pracovníci radnice připravují jejich prodloužení o další úsek. To jsou místa, kde je vidět nejčastěji na kolech rodiny s dětmi, ale také bruslaře.

Návštěvníci Českého Těšína se budou moci v sobotu 10. srpna setkat v okolí Sportovní lávky se strážníky, kteří budou oslovovat lidi na kolech, předávat jim cyklistické desatero BESIP a další materiály vydané v rámci projektu Na kole jen s přilbou. „Nejde o žádnou akci, kde bychom rozdávali pokuty rodičům, jež dětem podle zákona přilbu neoblékli. Naopak, chceme s nimi hovořit o smysluplnosti ochrany hlavy. Zájemcům vysvětlíme, jak správně vybrat a používat bezpečnostní přilbu, jak mají mít podle vyhlášky vybavené kolo, proč je důležité, aby za zhoršených světelných podmínek nejen viděli na cestu, ale byli i sami vidět,“ říká strážník a manažer prevence kriminality Petr Glaic.

Městská policie se také v rámci svého rozpočtu na preventivní akce vybavila reflexními prvky, které budou zájemcům rozdávat.

„Jsme velmi rádi, že se k našemu projektu přidala řada společností ze soukromého sektoru a dále řada autorit z oblasti zvyšování a prevence bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích. Projekt „Na kole jen s přilbou“ je tak více vidět a zvyšuje se šance jeho úspěchu, který, jak doufáme, se pozitivně promítne ve snížení nehodovosti cyklistů. Letos plánujeme celkem 50 dní po celé České republice, při kterých se budeme bavit s cyklisty na téma jejich bezpečnosti a soutěžit o hodnotné dárky. Město Český Těšín a strážníci tamní Městské policie se stali jedním z partnerů projektu a ve svém regionu uspořádají den pro cyklisty, za což jim patří velký dík,“ říká ředitel obecně prospěšné společnosti Bezpečně na silnicích Jan Polák.

Autor / zdroj: Dorota Havlíková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.