AKTUÁLNĚ / Doprava

Sdílená kola budou v Hradci od prázdnin, město vysoutěžilo provozovatele
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Andrea Vojkovská

Hradec Králové

Na jaře vypsalo město Hradec Králové výběrové řízení na provozovatele veřejného sdílení jízdních kol po městě. Vysoutěžena byla společnost nextbike Czech republic, která již ve městě s touto službou působila. Na svém včerejším zasedání výsledek výběrového řízení schválila rada města. Začátkem prázdnin tak bude v hradeckých ulicích rozmístěna stovka jízdních kol. Jejich provoz bude nově město z části dotovat, a díky této dotaci budou mít uživatelé prvních patnáct minut jízdy zdarma.

„Jízdní kolo je v Hradci Králové velmi oblíbeným dopravním prostředkem a je to zcela pochopitelné. Naše město je pro cyklistiku jako stvořené, jelikož nabízí řadu cyklotras, neustále se rozšiřují parkovací stání pro kola a terén není nijak náročný. Takzvaný „bikesharing“, tedy systém sdílených kol, podle mne ocení především studenti nebo pracující, kteří se potřebují rychle v centru města přesouvat z jednoho místa na druhé,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek. Provozovatelem této služby v Hradci Králové bude společnost nextbike Czech republic. „Jedná se o společnost, která již v Hradci má zkušenosti s provozováním sdílených kol a na trhu není žádným nováčkem. Vždy se nám s nimi spolupracovalo dobře a vítám tedy jejich pomyslný návrat,“ doplňuje primátor.

Za každé zapůjčení kola po dobu delší než tři minuty bude město provozovateli platit  téměř 13,88 Kč bez DPH. „Prozatím máme na provoz kol přiděleny dva miliony korun v rozpočtu a stejnou částku ve výhledu, uvidíme, na jak dlouhou dobu bude částka stačit. Bude záležet na zájmu občanů o tuto službu,“ říká náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha. Dotace města také přispěje k tomu, že uživatelé sdílených kol budou moci využívat prvních patnáct minut jízdy zdarma. „Jakmile tato časová lhůta uplyne, budou muset uživatelé hradit částku 16 korun za 30 minut,“ dodává náměstek Bláha.

Uvedené podmínky budou platné po dobu jednoho roku, poté by mohli získat výhodu například všichni držitelé nového kuponu připravovaného odbavovacího systému MHD. „Hledali jsme možnosti, jak zvýšit zájem veřejnosti o jiné způsoby dopravy, než jsou osobní automobily. Výsledkem tohoto hledání je možnost zapojení hradeckého dopravního podniku. Zajímavou variantou je vytvoření tarifů, v rámci kterých budou mít registrovaní uživatelé připravovaného odbavovacího sytému MHD řadu výhod. Jednou z nich je například více minut užívání sdílených kol zdarma,“ dodává náměstek primátora pro oblast správy městských organizací Pavel Marek. O provozu sdílených kol v příštích letech a zvýhodněných tarifech budou ještě za rok znovu jednat orgány města.

Autor / zdroj: Kateřina Šmídová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.