AKTUÁLNĚ / Krimi

Policie odložila vyšetřování požáru Petrovy Boudy, nezjistila pachatele

ŠPINDLERŮV MLÝN

Policie odložila vyšetřování požáru Petrovy Boudy u Špindlerova Mlýna v Krkonoších. Vyšetřovatelům se nepodařilo zjistit konkrétního pachatele.

"Dne 14. září 2011 Policie České republiky ve Špindlerově Mlýně věc požáru Petrovy boudy odložila, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti, které by mohly vést k zahájení trestního stíhání proti konkrétní osobě," uvedla mluvčí trutnovské policie Věra Krejčová.

Podle Krejčové to však neznamená, že netrvá podezření na to, že by byl spáchán trestný čin. "Pokud v této věci nastanou nové skutečnosti, spis bude znovu otevřen," dodala.

Hlášení o požáru známé Petrovy boudy, která je jednou z nejvýše položených turistických bud v ČR, přijali hasiči v pondělí 1. srpna v devět hodin ráno. Na místo vyjelo pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Vrchlabí, Trutnova, Špindlerova Mlýna, Vrchlabí-Podhůří a Hostinného. Komplex tří budov postavený z cihel, kamene a dřeva požár úplně zničil.

Hasičům se podařilo uchránit před plameny trafostanici, na kterou je napojeno několik dalších objektů v okolí. Uvnitř zničeného komplexu se nacházela prázdná nádrž na propan-butan, kterou hasiči ochlazovali.

O příčinách požáru se stále pouze spekuluje, pravděpodobně však šlo o úmyslné zapálení. Zástupce společnosti Snowy Chalet Karel Janda však důrazně odmítá, že by si firma zapálení Petrovky objednala nebo sama způsobila. Majitel nyní musí rozpracovaný projekt rekonstrukce Petrovy Boudy přeměnit na plán stavby nového objektu.

Jak uvedla televize Nova, majiteli Petrovky zbývaly pouhé dva měsíce do vypršení lhůty na rekonstrukci objektu. Potom by jim hrozila pokuta dva miliony korun. Janda přiznal, že o lhůtě a pokutě věděli. Odmítl ale, že by s tím požár měl jakoukoli souvislost, že by se firma tak chtěla opravám vyhnout.

Petrova bouda leží ve výšce 1288 metrů nad mořem a patří mezi jeden z nejvýše položených objektů ve Šindlerově Mlýně. Historie této unikátní budovy zapsané na seznam kulturních památek sahá až na začátek 19. století a letos Petrovka slaví 200. narozeniny. Poslední roky však byla opuštěná. Děravou střechou a rozbitými okny do ní pršelo a sněžilo, takže konstrukci napadla hniloba, navíc vandalové ničili cenné vybavení.

Původní majitel totiž boudu a živnost opustil a ponechal objekt na hřebenech Krkonoš svému osudu. Důvodem byl naprosto žalostný stav, rekonstrukce by přišla na několik desítek milionů korun. Od roku 2008 Petrovku vlastní společnost Snowy Chalet, ta ale za tři roky stihla boudu pouze nedokonale zabezpečit proti vandalům.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.