AKTUÁLNĚ / Krimi

Policie bojuje proti narkomanům na pražském Karlově náměstí

PRAHA

V rámci zvýšené policejní kontroly parku na pražském Karlově náměstí strážníci zadrželi během měsíce 16 pachatelů a nasbírali kolem tisíc použitých injekčních stříkaček. Situace v parku už byla neúnosná.   

"Zvýšil se počet bezdomovců a především narkomanů, kteří se zde pohybují už několik let. K nim přibyli ti, kteří se sem přesunuli kvůli rekonstrukci Hlavního nádraží, výstavbě na Národní třídě, anebo jsou vytlačováni z Masarykova nádraží," popsala starostka Prahy 2 Jana Černochová důvod navýšeného počtu nežádoucích osob na největším pražském náměstí.

Podle ní se v parku blízko Karlova náměstí pohybují lidé užívající drogy a kapsáři. "Dokonce se v křovích provozuje prostituce a to za bílého dne," rozhořčila se starostka.

Proto policie a strážníci ve spolupráci s magistrátem od 24. srpna posílili hlídky. "Minimálně deset strážníků jsme denně vyčlenili pro tuto akci," sdělil ředitel městské policie Prahy 2 Václav Vozdecký. Největší problém policie i městský úřad vidí v povalujících se použitých stříkačkách. "Měli jsme celkem deset akcí a při každé jsme nasbírali kolem stovky jehel," uvedl Vozdecký a připomněl další problém, a sice zvýšenou kriminalitu. Během akce policie zadržela 16 pachatelů. Jeden z nich se dopustil loupežného přepadení, další narušili veřejný pořádek a dva občané měli u sebe velké množství drog. "Šlo o marihuanu a kokain," upřesnil zástupce ředitele Policie ČR Prahy II Luděk Dytrt. Dále policie během akce vypátrala 11 hledaných osob.

Policie zatím neví, kdy akci ukončí. "Chtěli bychom v hlídkách ještě nějaký čas pokračovat," sdělil Vozdecký. Jak totiž konstatovala starostka, boj s tíživou situací na Karlově náměstí je sisyfovská práce. "Ráno vysbíráte velké množství injekčních stříkaček a večer jsou tam zase," souhlasil Vozdecký. Starostka proto novinářům popsala, jak vypadá takový den strážníků. "Kolem osmé hodiny ráno sesbírají stříkačky, na lavičkách a v křovích je zhruba šest závadných osob. Poprosí o zesílení hlídky. Před polednem je už v parku kolem 15 takových lidí. Po poledni vykázali několik lidí z parku a navečer tam byli zase pod vlivem drog. Většina košů, které byla ráno uklizené, je už přeplněná, na stromě jsou ponožky, všude injekční stříkačky," vylíčila den policejní hlídky na Karlově náměstí.

Celá akce vyžaduje obrovské nasazení policistů. Ti totiž můžou z parku osoby vykázat, ale ty se tam zase vrátí. Proto se strážníci snaží opětovně tyto lidi vykazovat, dokud už se neukáží. Potíž je ale v tom, že se kriminální živly přemístí do jiné části Prahy. "Je mi to jasné, ale myslím, že na Karlově náměstí jich bylo nejvíce. Záznamy dokládají, že takové osoby v parku působily dokonce ve skupinách, které čítaly až 35 lidí," reagovala starostka. Podle Vozdeckého by se situace měla řešit nejen represivně, ale také spoluprací s neziskovými organizacemi, které pomáhají lidem, kteří podlehli drogám. "Tato akce ale není osvětová," vysvětlil Dytrt.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.