AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

Obžalovaný manžel spisovatelky Monyové si vraždu své ženy nepamatuje

BRNO

Osmnáct let vězení hrozí Borisi Ingrovi (46), obžalovanému z vraždy své manželky, spisovatelky Simony Ingrové-Monyové. Hlavní líčení v jeho kauze, jejíž část bude probíhat s vyloučením veřejnosti, ve středu zahájil trestní senát Krajského soudu v Brně vedený soudkyní Danou Kancírovou.

Státní zástupkyně Iveta Eichlerová obžalovala Borise Ingra z vraždy. Podle obžaloby svou ženu ubodal 3. srpna kolem 22. hodiny v rodinném domě v Brně-Obřanech. "Ženu napadl po rozepři s úmyslem jí zabít. Tupým úderem ji udeřil do čela a následně jí zasadil řadu ran kuchyňským nožem do oka, hlavy, hrudníku, těla a rukou," řekla Eichlerová. Žena v několika minutách zemřela na vykrvácení.

Soudkyně Kancírová si vyhradila právo prohlásit část procesu za neveřejný. Vedla ji k tomu účast nezletilého syna zavražděné spisovatelky a ochrana jeho osobnostních práv.

Obžalovaný muž, který byl zároveň i vydavatelem knih své manželky, se až do soudního procesu k motivu vraždy dosud nevyjádřil. Ve svém prvním vystoupení před soudem řekl, že si průběh incidentu nepamatuje a že se o smrti manželky dozvěděl až v psychiatrické léčebně v Bohunicích. "Nemohl jsem tomu pořád věřit, Vůbec netuším, co se událo. Se smrtí ženy jsem se pak těžko smiřoval a bylo mi všechno jedno," prohlásil.

Až vězeňský psychiatr ve vazbě pak prý Ingra přesvědčil, že existuje jeho syn a že se má snažit u soudu hájit. "Že prý není dobré, aby žil syn s tím, že má otce vraha," řekl Ingr.

"Není všechno tak, jak se uvádí v obžalobě. Není pravda, že jsem ženu udeřil do hlavy. Měla na pravé části čela bouli, trošku rozseknutou, už dříve. Ne všechno se muselo odehrát tak, jak je uvedeno v obžalobě," řekl bývalý kameraman soukromé televize FATEM, který se seznámil se spisovatelkou v roce 2001 při natáčení reportáže, o dva roky později se vzali.

Ingr řekl, že první příznaky manželské krize se objevily v roce 2006, zřejmě v souvislosti s dostavěním rodinného domu. To už pracoval jako nakladatel knih své ženy a organizoval jejich program na internetu. "Manželka měla zřejmě pocit, že mám víc volnosti než ona," řekl.

Monyová byla podle Ingra extrémně pracovitá. "Chtěla vše stíhat sama, nerada kohokoliv žádala o pomoc," řekl. Postupně se podle něj v rodině navyšovala práce a s ní začínala i oboustranná nervozita. Monyová měla stále více besed, na ně je Ingr vozíval a pomáhal s knihami. "Napětí v rodině i v práci přesto rostlo a přidaly se i starosti s malým dítětem. Začaly se objevovat neshody," řekl Ingr.

Oba manželé prý byli temperamentní. Když začaly příjmy rodiny v souvislosti s vysokým objemem prodaných knih růst, Monyová prý začala Ingrovi vyčítat, že s ní zůstává jen pro peníze. Vyčítala mu i údajnou nevěru a prohlížení erotických internetových stránek. "Hádky se stupňovaly. Žena nabyla pocitu, že z ní tahám peníze pro svoje potřeby. Na druhé straně měla pocit, že musí všechny obdarovávat. Zaplatila třeba příbuzným dovolenou," prohlásil. Podle Ingra byla ale životní styl Monyové natolik nákladný, že si museli vzít na některé věci půjčky.

"Poslední dva roky jsme se hádali. Situace vygradovala při zimní dovolené na Kubě. Popíjeli jsme, řekla mi pak, že se mou není spokojená a že si myslí, že jsem jí nevěrný," řekl Ingr. "Nebyl jsem jí to schopen vymluvit. Řekla, že se pokusí zabít. Přesvědčil jsem ji, že by měla na živu zůstat ona a že se zabiju sám. Vzal jsem si tedy ženiny prášky a ve studiu je spolykal. Pak si pamatuju až to, že mi srdce nahodila záchranka," líčil svou verzi soužití Ingr. Pokus o jeho sebevraždu načas vztah uklidnil, pak ale Monyová Ingra ze společného domu vyhodila.

"Hádali jsme se dál. Dala mi občas facku, já na ní zas občas plivl," řekl. Potyčky byly oboustranné, údajně stále více i před synem.

Problémy v italském manželství se vystupňovaly v roce 2011. Vše vyvrcholilo o velikonocích, Monyová měla podle Ingra údajně výčitky z toho, že sama s přáteli stále častějí a více popíjí. "Střídavě mne od sebe odháněla a pak zas chtěla, abych byl s ní," řekl.

Ingr připustil, že v poslední době společného soužití s manželkou stále více popíjeli. Navzájem se pak stále více uráželi a obviňovali se vzájemně z nevěry. Ingra pak Monyová vyzvala, aby kvůli tomu podstoupil test na detektoru lži. "Na tom dektektoru jsem neobstál. Vyšlo mi, že jsem s ní pro peníze a že ji nemám rád. Test však byl zmanipulovaný," prohlásil Ingr. Řešil jsem pak problémy s psychologem i psychiatrem. Manželka však test považovala za rozhodující a vyzvala ho k definitivnímu rozchodu.

Ingr pak spával dole ve studiu, nahoru do ložnice přestal chodit. Manželka jej pak údajně dokonce obvinila, že ji znásilnil. "V době, kdy jsme se rozcházeli, jsme pak řešili věci související s podnikáním. Žena mi pak našla byt v Králově Poli a nechala mne vystěhovat," řekl Ingr. Monyová se pak rozhodla rozvést.

Otec zavražděné ženy Gustav Urbánek před zahájením přelíčení řekl, že o vině svého zetě nepochybuje. "Je to farizej, stále se přetvařuje. Moji dceru zabít chtěl, o tom nepochybuji," prohlásil.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.