AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

Z kostýmku do tepláků! Nagyová byla zvyklá na luxus, teď má záchod na cele a je bez telefonu

Jana Nagyová s platem údajně 273 tisíc patřila minulý rok mezi nejlépe hodnocené státní zaměstnance. Teď bude muset vyměnit luxus za tvrdé postele vazební věznice.

Deník Insider minulý rok zveřejnil výplatní pásky Jany Nagyové. Pozoruhodné byly především její březnové odměny.

"Konkrétně ve zmiňovaném březnu inkasovala k základnímu platu 33 590 korun ještě odměnu ve výši 190 tisíc korun. K tomu je třeba připočíst ještě 49 600 na příplatcích. Sečteno podtrženo: za březen poslal Úřad vlády Janě Nagyové na účet 190 tisíc korun. V hrubé mzdě to dělalo 273 tisíc korun," napsal Insider.

Zatímco základní plat tedy nebyl nijak výjimečný, výše odměn byla opravdu zarážející. Finanční injekci si prý vysloužila mimořádným pracovním nasazením a svým přínosem.

Odměny už na ministerstvu

Nadstandardní prémie ji doprovázely už na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde s Nečasem působila. Když z resortu v roce 2009 odcházela, obdržela na odměnách dokonce 510 tisíc, informoval server Aktuálně.cz. Premiér Nečas tvrdil, že neví, kolik Nagyová bere. „Já jako předseda vlády nemám a ani nemohu mít informace o výši platu a odměn jednotlivých zaměstnanců Úřadu vlády," prohlásil.

Evidentně kolegové a milenci měli mezi sebou velká tajemství. Nečas tvrdí, že dokonce nevěděl, že nechala sledovat jeho manželku vojenskou zpravodajkou. Nagyová je navíc obviněná z podplácení tří někdejších rebelů za ODS. Šéfka kabinetu přiznává, že možná někdy pochybila, ale nebrala to nikdy jako trestnou činnost. Soud je však jiného názoru a poslal ji do vazební věznice.

Vzestup a pád

Zatímco kariéra Jany Nagyové střemhlav stoupala, teď tvrdě dopadla. Ze mzdové účetní se v roce 2005 stala vedoucí provozního oddělení Hlavní kanceláře ODS. Poté povýšila na ředitelku odboru kanceláře ministra Petra Nečase na ministerstvu práce a sociálních věcí. Od ledna 2010 do července 2010 pracovala jako poradce ministerstva obrany.

Když se stal Nečas premiérem, přivedl si Nagyovou s sebou jako ředitelku kabinetu. Když ale se v roce 2013 provalila kauza s uplácením a sledováním, ocitla se mocná žena na tvrdé posteli vazební věznice.

Čeká ji tortura, tvrdí Rath

"Novodobá tortura, lámání a týrání lidí, estébácké metody," takhle popsal David Rath vazební věznici. Exhejtman teď lobbuje za lepší bydlo. Používá sice příliš dramatických adjektiv, ale v mnohém má pravdu.

Šokující může být už samotná přijímací procedura, která je více než důkladná a prohlídce se nevyhnou ani tělní dutiny. Návštěvy jsou povolené jednou za 14 dnů a při rozhovoru s blízkým člověkem vám dělá společnost ještě policista. Teplou vodu mají vězni k dispozici dvakrát týdně, telefonování je tabu a celý den jste na cele se záchodem.

Den má 48 hodin

Podmínky jsou tedy horší než v samotném vězení a stěžoval si na ně i helsinský soud. Kritizoval, že vězni nemají dostatek pohybu a celý den jenom leží nebo sedí na posteli. Každý vězeň má k dispozici čtyři metry čtvereční, které může vězeňská služba ještě zmenšit. Podle předsedkyně Českého helsinského výboru nemají možnost sportovat nebo jakkoli kreativně trávit čas, informoval iDnes.cz.

Ve srovnání s vazebními podmínkami v ostatních evropských zemí, je to opravdu žalostné. David Rath tak nelení a předkládá návrhy zákona, jak zlepšit situaci. Některé vyslyšeli i jeho kolegové v Poslanecké sněmovně. Změna by se měla týkat například telefonování, které bude zakázáno pouze ve výjimečných případech. Zároveň se prodlouží délky návštěv a odsouzení lékaři by mohli mít možnost pracovat ve vězeňských nemocnicích, kde není dostatek personálu. Cely by se měly rozdělit také na kuřácké a nekuřácké a v plánu jsou i další úpravy. Přesto všechno si bude Jana Nagyová na nové podmínky asi těžko zvykat.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.