AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

Soud začal projednáva případ manželů Ĺubových obviněných z pomluvy

NOVÝ JIČÍN

Okresní soud v Novém Jičíně dnes začal projednávat případ manželů Ĺubových obviněných z pomluvy zástupce ředitele Dětského domova v Novém Jičíně Michala Pokorného. Před předsedkyní senátu Pavlou Růžičkovou první den hlavního líčení vypovídají oba obžalovaní.

Bývalá vychovatelka z dětského domova Radmila Slavíková-Ĺubová u soudu uvedla, že v dětském domově pracovala osm let, výpověď dala poté, co kvůli studiu na univerzitě potřebovala praxi v mateřské škole. Řekla, že se na výzvu moravskoslezského krajského úřadu obrátila anonymně na úřad s upozorněním na poměry v domově, kde pes zástupce ředitele opakovaně pokousal děti. Poškozený Pokorný se jednání neúčastnil, přítomna byla pouze jeho advokátka, která se v průběhu líčení i vzhledem k předchozí mediální kampani odmítla vyjádřit.

Ĺubová i její manžel byli podle výpovědi obžalované s dětmi v kontaktu i soukromě, mnohé si manželé brali domů například na víkend, proto si s nimi vytvořili dobrý vztah. Když se média začala zajímat o události v domově poté, co pes zástupce ředitele zranil jednu z dívek z dětského domova v obličeji natolik, že musela být umístěna na plastické chirurgii v Brně. Ĺubová vypověděla médiím své zkušenosti s dalším chlapcem z domova, který se jí svěřil, že ho Pokorného ohař také pokousal.

Vypověděla dále, jak ji jeden z chlapců vyprávěl, že ho zástupce ředitele několikrát bil, až se hoch jednou pomočil, což pro něj byl stresující zážitek. Sama byla svědkem chvíle, kdy pes šel po chodbě proti malému dítěti, které před ním ze strachu couvalo, a přítomný zástupce ředitele nijak nezasáhl. Ĺubová se proto obrátila na některé instituce zabývající se týráním dětí. Tam se mimo jiné dozvěděla, že je zákonnou povinností každého občana ohlásit podezření o týrání. Protože na základě jejího upozornění krajský úřad podle jejích slov pro děti nic neudělal, pouze poskytl její dopis ředitelce domova, kontaktovala například ombudsmana a Fond ohrožených dětí. Uvedla, že v té souvislosti vůbec nerozumí tomu, jak může být její anonymní podání na krajský úřad, ke kterému byli pracovníci dětského domova vyzváni, součástí obžaloby.

Soud dále vyslechl obžalovaného Miroslava Ĺubu. ten uvedl, že o událostech v domově informoval některé sdružení a instituce zabývající se pomocí dětem. Přiznal, že je posílal mailem pod jiným jménem, protože se bál, aby manželka neměla problémy v práci.

"Případ může vzhledem k náročnosti dokazování trvat i půl roku," řekla soudkyně s tím, že další líčení nařídila na 20. července. Vyslechnout chce šest svědků včetně ředitelky dětského domova, rodičů některých dětí i poškozeného Pokorného.

"Při výslechu jsem si stála za svým, pro mě jsou důležité hlavně děti. Nemohla jsem postupovat jinak," řekla po výslechu Radmila Ĺubová.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.