AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

Vrchní soud v Olomouci udělil majiteli sběrny podmíněný trest

OLOMOUC

Vrchní soud v Olomouci vyhověl odvolání Karla Bašty (53), majitele sběrny na Brněnsku, který střílel po autě se zloději šrotu a dva zranil. Soud zrušil rozsudek krajského soudu a odsoudil Baštu ke třem letům vězení s podmíněným odkladem na pět let.

Vrchní soud zrušil rozsudek krajského soudu, který jej poslal na šest let do vězení. „Překvalifikovali jsme trestný čin z pokusu vraždy na pokus o zabití,“ řekl po jednání mluvčí soudu Petr Angyalossy. Vrchní soud přihlédl k tomu, že Karel Bašta jednal ve velkém stresu, když bránil svůj majetek.

„Jeho provozovna byla několikrát po sobě vykradena, škoda, kterou mu pachatelé způsobili, byla značná, policie nikdy pachatele nedopadla. Bašta si na vlastní náklady pořídil bezpečnostní zařízení a zcela oprávněně svůj majetek bránil,“ upřesnil mluvčí. Jak uvedl, jeho obrana však byla nepřiměřená, a proto odsouzený být musel.

Vrchní soud mimořádně snížil trest pod hranici trestní sazby a Karlu Baštovi udělil podmíněný trest. Zároveň mu na dobu deseti let zakázal držet a používat zbraně.

Třiapadesátiletý Bašta vloni v březnu časně ráno poté, co ho poplašné zařízení upozornilo na narušení v objektu jeho výkupny surovin, přijel do provozovny. Uviděl tam automobil Ford. Legálně drženou loveckou brokovnicí dvakrát na rozjíždějící se vůz vystřelil. Roj broků zasáhl řidiče do stehna a spolujezdkyni do hlavy. Ženě tak způsobil vážné poranění obličeje a hlavy, přišla o jedno oko.

Proti rozhodnutí vrchního soudu není odvolání, je možné pouze dovolání u Nejvyššího soudu.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.