AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

24.2.2010- aktualizováno: 24. 2. 2010 14:26:54

Evropská komise začala vyšetřovat úvěr, který poskytla Českým aeroliniím společnost Osinek

Evropská komise začala vyšetřovat úvěr v objemu 94 milionu eur, který poskytla Českým aeroliniím státní společnost Osinek.

"Komise nemůže vyloučit, že půjčka, kterou společnost využije na financování svých operací, představuje státní pomoc," uvedla Evropská komise ve své zprávě. Půjčku ve výši 2,5 miliardy korun obdržely ČSA od Osinku v dubnu loňského roku.

Během šetření se Komise podrobně zaměří na přesnou povahu a podmínky těchto opatření ve prospěch ČSA. Hodlá zjistit, zda jsou státní podporou, a pokud ano, jsou-li slučitelná s vnitřním trhem. Zkoumat bude zejména to, zda by stejně jako česká vláda postupoval i soukromý investor.

"Peníze z úvěru primárně použijeme na splátku leasingu letadel, což je investice do majetku Českých aerolinií, a na vytvoření likvidní rezervy, kterou budeme čerpat v případě, kdyby se celosvětová krize prohloubila," vysvětlil tehdy Radomír Lašák, prezident ČSA.

"Ministerstvo financí je připraveno poskytnout Evropské komisi plnou součinnost a zodpovědět všechny její dotazy. Jsme přesvědčeni, že výsledky šetření podpoří aktuálně probíhající i připravované kroky směřující ke stabilizaci a rozvoji Českých aerolinií jako klíčového národního dopravce," uvedl za české ministerstvo financí jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Už na podzim loňského roku Vláda ČR uložila Ministerstvu financí ČR připravit do konce dubna 2010 restrukturalizační plán, expertní podklad vytvořený podle pravidel Evropské unie. "Uvedený dokument je v současnosti zpracováván. Evropské komisi bude předložen ke schválení ve 2. čtvrtletí 2010. Jeho obsahem je analýza probíhající i budoucí restrukturalizace Českých aerolinií, včetně řešení úvěru od společnosti Osinek," dodal Jakob.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Po třech letech zaznamenala znojemská porodnice největší počet porodů

Porodníci znojemské nemocnice loni přivedli na svět 977 dětí. Za poslední tři roky je to nejvíce dětí. Koronavirová pandemie přímo porodnické výsledky

Otužilá mláďata u valašek

Prvním mládětem nového roku, které se narodilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, je sameček plemene ovce domácí valaška. Na svět přišel

DNES SE STALO

VĚDA A TECHNIKA

19. ledna 1983

byl uveden na trh revoluční osobní počítač Apple Lisa.

HISTORIE

20. ledna 1265

se poprvé v historii sešel Anglický parlament. Svolal ho Simon de Montfort Earl z Leicesteru.

PŘÍRODA

20. ledna 1969

bylo vyhlášeno chráněné území Pod Veselovem z důvodu výskytu silně ohroženého koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), který je zde relativně hojně zastoupen. Kromě koniklece se zde nachází několik dalších vzácnějších druhů rostlin.

POZVÁNKA OBRAZEM