AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

24.2.2010- aktualizováno: 24. 2. 2010 14:26:54

Evropská komise začala vyšetřovat úvěr, který poskytla Českým aeroliniím společnost Osinek

Evropská komise začala vyšetřovat úvěr v objemu 94 milionu eur, který poskytla Českým aeroliniím státní společnost Osinek.

"Komise nemůže vyloučit, že půjčka, kterou společnost využije na financování svých operací, představuje státní pomoc," uvedla Evropská komise ve své zprávě. Půjčku ve výši 2,5 miliardy korun obdržely ČSA od Osinku v dubnu loňského roku.

Během šetření se Komise podrobně zaměří na přesnou povahu a podmínky těchto opatření ve prospěch ČSA. Hodlá zjistit, zda jsou státní podporou, a pokud ano, jsou-li slučitelná s vnitřním trhem. Zkoumat bude zejména to, zda by stejně jako česká vláda postupoval i soukromý investor.

"Peníze z úvěru primárně použijeme na splátku leasingu letadel, což je investice do majetku Českých aerolinií, a na vytvoření likvidní rezervy, kterou budeme čerpat v případě, kdyby se celosvětová krize prohloubila," vysvětlil tehdy Radomír Lašák, prezident ČSA.

"Ministerstvo financí je připraveno poskytnout Evropské komisi plnou součinnost a zodpovědět všechny její dotazy. Jsme přesvědčeni, že výsledky šetření podpoří aktuálně probíhající i připravované kroky směřující ke stabilizaci a rozvoji Českých aerolinií jako klíčového národního dopravce," uvedl za české ministerstvo financí jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Už na podzim loňského roku Vláda ČR uložila Ministerstvu financí ČR připravit do konce dubna 2010 restrukturalizační plán, expertní podklad vytvořený podle pravidel Evropské unie. "Uvedený dokument je v současnosti zpracováván. Evropské komisi bude předložen ke schválení ve 2. čtvrtletí 2010. Jeho obsahem je analýza probíhající i budoucí restrukturalizace Českých aerolinií, včetně řešení úvěru od společnosti Osinek," dodal Jakob.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září

Kraj Vysočina má připravených dalších 50 miliónů korun, které v následujících měsících rozdělí mezi majitele lesů a osoby v lesích hospodařících.

Post

Na Petrově rybníce probíhají mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření a zdolání nebezpečné nákazy

Z důvodu vyhlášení mimořádných veterinárních opatření (onemocnění - koiherpeviróza kaprů) na Petrově rybníce v Krnově je do doby ukončení platnosti to

Post

Chirurgové Slezské nemocnice rozšiřují operativu

Zcela nové druhy operací se provádí v letošním roce na chirurgických sálech Slezské nemocnice v Opavě. Současný primář chirurgie MUDr. Matúš Peteja, P

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA