AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

19.3.2010- aktualizováno: 19. 3. 2010 15:12:21

Ústecká soudkyně Zlámalová se musí omluvit Aleši Vébrovi

PRAHA / ÚSTÍ NAD LABEM

Konkurzní soudkyně z Ústí nad Labem Renata Zlámalová se musí písemně omluvit jednateli firmy Golf Ještěd Aleši Vébrovi. Městský soud v Praze dal za pravdu Vébrovi, že nepravdivé výroky, kterými ho soudkyně nařkla z vyhrožování vraždou, zasáhly do jeho osobnostních práv.

Pražský městský soud udělal první tečku za dlouholetým sporem mezi ústeckou konkurzní soudkyní Renatou Zlámalovou a jednatelem firmy Golf Ještěd Alešem Vébrem, na jehož firmu vyhlásila konkurz. Pokud nabude rozhodnutí právní moci, musí Zlámalová zaslat Vébrovi doporučeným dopisem vlastnoručně podepsanou omluvu za křivé nařčení.

Aleš Vébr, který je známý jako investigativní novinář a spolupracovník TV Nova v tzv. kauze Doleželova gangu, podal na soudkyni Zlámalovou žalobu na ochranu osobnosti. V říjnu roku 2006 totiž v pořadu Události České televize soudkyně prohlásila, že jí Vébr vyhrožuje smrtí. "Napsal, že mě zabije, že mi vybouchne barák," řekla soudkyně v reportáži. Vébra dokonce začala kvůli nařčení soudkyně vyšetřovat policie. Když vyšetřovatel dospěl k závěru, že Vébr soudkyni skutečně nevyhrožoval, rozhodl se Vébr soudkyni žalovat.

Po ústecké soudkyni v roli žalované požadoval kromě omluvy dopisem i omluvu v několika českých denících a v České televizi a jako odškodnění se Vébr domáhal částky 750 tisíc korun. Městský soud pod vedením soudkyně Dagmar Stamidisové však rozsudkem přitakal jen písemné omluvě, kterou musí Renata Zlámalová zaslat doporučeným dopisem. "Dle mého názoru ale nebylo do osobnostních práv zasaženo zvlášť závažným způsobem, abych přiznala finanční satisfakci, kterou požadoval žalobce," uvedla při krátkém odůvodnění svého rozhodnutí Stamidisová.

Ani jedna ze stran sporu se po vyhlášení pátečního rozsudku nevyjádřila o možném odvolání. Žalobce i žalovaná mají ještě dvoutýdenní lhůtu po obdržení písemného rozhodnutí, aby se případně odvolali k Vrchnímu soudu v Praze.

Právě soudkyně Zlámalová na základě neexistující pohledávky vyhlásila v červnu roku 2002 konkurs na Vébrovic rodinnou firmu Golf Ještěd, přičemž konkurzním správcem jmenovala Daniela Thonata. Ten byl později obžalován ze zločinného spolčení společně s ústeckým soudcem Jiřím Berkou ze zmanipulování řady konkurzů, ale rozsudek v jejich kauze, kterou řeší táborský krajský soud, dosud nepadl. Důvodem je skutečnost, že Thonat byl mezitím nepravomocně odsouzen k tříletému vězení za napomáhání legalizaci výnosů z trestné činnosti gangu kuplířů na Tachovsku. Táborský soudce Zdeněk Kučera, který plánoval případ uzavřít již v srpnu loňského roku, tak vyčkává na výsledek odvolání, aby mohl Thonata případně potrestat souhrnným trestem.

Správce v golfovém klubu Thonat vykonával až do roku 2004, následně byl policií obviněn a k trestné činnosti se přiznal. Do policejního protokolu dokonce uvedl, že soudkyni Zlámalovou uplácel například zájezdem do luxusního hotelu v Londýně, což žena v taláru důrazně popírá. Nynějšími majiteli golfového hřiště pod Ještědem jsou majitelé libereckého Centra Babylon, manželé Vajnerovi. Lidie Vajnerová (bez politické příslušnosti) je současně i první náměstkyní hejtmana Libereckého kraje.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Od dubna budou pěší zóny v Jablonci bezpečnější

Magistrát města Jablonec nad Nisou po dohodě s Městskou policií a Policií ČR obnoví od 1. dubna 2019 původní dopravní značení v centru města.

Post

Boleslav s Libercem svedla další dramatickou bitvu

Liberec rozhodl ve třetí třetině dvěma slepenými gól a tak se čtvrtfinálová série stěhuje do Liberce za stavu 3:1 pro liberecké Tygry.

Post

Oceláři postoupili do semifinále, Vítkovice opět prohrály

Čtyři derby zápasy = čtyři výhry Ocelářů. Hráči s drakem na prsou zvládli také druhý venkovní duel a do semifinále postoupili nejkratší možnou cestou.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA