AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

1.10.2012

Ve zlínské nemocnici se mají rušit lůžka

ZLÍN

Pojišťovny navrhují ve Zlínském kraji omezit počet lůžek v nemocnicích. Nejvíc se to dotkne interního oddělení. To má v nejbližší době zrušit ze svých 150 lůžek celkem 26 akutních lůžek.

"Zdravotní pojišťovny dlouho otálely s návrhy nových smluv s nemocnicemi na příští období. Nyní vychází konečně záměry zdravotních pojišťoven na světlo. Pojišťovny nám v kraji nechtějí rušit nemocnice, ale navrhly do nových smluv omezení počtu lůžek v nemocnicích. Baťova nemocnice ve Zlíně tak bude muset v brzké době zrušit desítky akutních lůžek. A nejvíc se to dotkne interního oddělení. To má v nejbližší době zrušit ze svých 150 lůžek celkem 26 akutních lůžek. To je celá jedna etáž interny," upřesnil předseda okresního sdružení České lékařské komory Lubomír Nečas.

Interní oddělení ve Zlíně je přitom podle Nečase spádové pro všechny akutně nemocné okresu Zlín. Léčí se zde pacienti z celého Zlínského kraje, kteří dostali srdeční infarkt či jinou poruchu srdce. Je zde také specializované oddělení pro implantaci kardiostimulátorů, specialisté pro léčbu cukrovky či lůžka pro pacienty s onemocněním ledvin, kteří musí být dialyzováni.

"Je to špatná zpráva pro pacienty Zlínského kraje. Personál nemocnice si s tím bude muset poradit. Pro pacienty to bude znamenat, že budou muset z nemocničního lůžka odcházet mnohem dříve, než tomu bylo doposud, aby uvolnili místo pro další akutně nemocné. Může se stát, že se u nich nestihnou provést všechna potřebná vyšetření či nebude nastavena léčba za kontroly lékařem v nemocnici," poznamenal Nečas. Dodal, že personál bude pracovat více ve stresu, protože jim budou chybět lůžka a možná i budou muset proto odmítat pacienty z jiných okresů. "A ve spěchu také mohou dělat více chyb. Práce v takovém prostředí je nebude uspokojovat a následně nám budou lékaři z takových oddělení odcházet," konstatoval Nečas.

Podle Nečase dosavadní zkušenosti ze zahraničí ukazují, že není správné za každou cenu zkracovat dobu hospitalizace pacientů. "To se nevyplatí ani nemocnici, ani zdravotním pojišťovnám. Nedošetřený a nedoléčený pacient přinese v budoucnu mnohem více nákladů. Takové omezování zdravotní péče nemůžeme dopustit. Byla by to další rána pro pacienty Zlínského kraje," dodal Nečas.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Ostravě dojde k dalšímu omezení hazardu

Obecně závazná vyhláška o loteriích začala v Ostravě platit 1. ledna 2017. K další regulaci v Ostravě dojde od 1. července letošního roku.

Post

Nový parkovací dům v centru Hradce Králové se otevře na začátku června

Od června budou moci motoristé v centru Hradce Králové využívat nový parkovací dům Jana Gayera s kapacitou 284 parkovacích míst.

Post

Komorní scéna Aréna uvádí poslední premiéru sezóny

Čtvrtou premiérou, která uzavře sezónu 2018/2019 v Komorní scéně Aréna, je Zimní slunovrat z pera současného německého autora Rolanda Schimmelpfenniga

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA